Plansza do gry Tenis

Tenis – Gra planszowa

Tenis to gra planszowa, która ćwiczy dodawanie w zakresie 12 i uczy wybranych zasad tenisa ziemnego.

Liczba graczy:

 • 2

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

 • dodawania w zakresie 12
 • radzenia sobie z porażką
 • zasad tenisa
 • podejmowania decyzji
 • szacowania szans

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: 3 szt. dla każdego gracza
 • Kostki: 2 zwykła
 • Żetony/Karty: nie

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • Światowy Dzień Tenisa (4 marca)
 • Światowy Dzień Sportu (6 kwietnia)

Zasady gry „Tenis”:

Przygotowania

Gra przeznaczona jest dla dwóch osób i oparto ją o wybrane zasady prawdziwego tenisa ziemnego. Dodatkowo wymaga przygotowania 3 czarnych pionków, 3 niebieskich oraz 2 zwykłych kostek.

Rozgrywka

Rozgrywka podzielona jest na tury zwane „zagrywanymi piłkami”. 4 zagrane i wygrane piłki dają wygranego gema. 6 wygranych gemów daje wygrany set. Każda wygrana piłka w gemie jest punktowana (pierwsza 15, druga 30, trzecia 40 a czwarta to wygrany gem). Są one zaznaczone na planszy liczbami 15, 30, 45 oraz literą G. Gracz w miarę wygrywania piłek będzie przesuwał pierwszy ze swoich pionków po tych znakach w swoim kolorze. Kto pierwszy osiągnie G ten wygrywa gema. Po wygraniu gema punkty te są zerowane u obu graczy. Wygrany gem zaznacza się na pionowych liniach z oznaczeniami (1, 2, 3, 4, 5, S). Kto wygra 6 gemów, wygrywa seta i całą grę.

Gracze rozpoczynają kolejne gemy na zmianę. Oznacza to, że w kolejnym gemie piłkę rozpoczyna zagrywać inny gracz. Nie zależnie kto wygra gema, rozpoczynanie w kolejnym przechodzi na drugiego gracza. W każdym momencie jeden z graczy jest zagrywającym a drugi broniącym.

Zagrywający czeka, aż broniący ustawi swój pionek na jednej z liczb (będzie to liczba, którą się broni). Po tym, zagrywający rzuca kostkami i sumuje wynik. Gracze sprawdzają wynik. Jeśli obrona się nie udała, to zagrywający wygrywa piłkę. Jeżeli natomiast się uda, to gracze zamieniają się rolami. Zmiany trwają, aż którejś z obron nie uda się obronić. Wygraną piłkę należy przeliczyć na punkty (na linii 15-30-40-G). Uwaga, wyrzucenie 2, 3, 4, 10, 11 lub 12 oznacza aut i wygraną piłkę przez broniącego.

Długi wariant

Jeśli gracze zdecydują się na rozegranie dłuższego meczu, to wygra go osoba, która pierwsza wygra dwa sety. Dłuższy pojedynek wymaga dodatkowego pionka dla każdego gracza, który po wygraniu seta należy umieścić u dołu planszy na kółku w odpowiednim kolorze.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (581 KB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Tenis”

Opis gry: tenis, kort, piłka, gem, set, mecz

Dodatkowe wykorzystanie gry: brak

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa