Pół planszy do gry Szachowa bitwa

Szachowa Bitwa – Gra planszowa dla starszych

Szachowa Bitwa to pojedynek dla dwóch graczy. Każdy z nich dowodzi swoją armią złożoną z kompletu figur i pionków szachowych. Ta darmowa gra wymaga przygotowania 2 kompletów szachów (najlepiej identycznych) oraz pełnej talii kart.

Liczba graczy:

  • 2

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • historii
  • podejmowania decyzji
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 2 komplety pionków i figur szachowych
  • Kostki: nie
  • Żetony/Karty: 1 pełna talia kart
  • Inne: Rysunki mostów (dołączone do gry), 2 minutniki lub zegar szachowy (w jednym z wariantów), 12 żetonów (mogą być monety 1 gr), talia kart

Zasady gry:

Grę należy rozegrać na szachownicy. Potrzebne będą dwa (najlepiej identyczne) komplety szachów talia kart oraz 10 znaczników (mogą być drobne monety) i 2 paski papieru. Do wariantu czasowego przydadzą się 2 minutniki elektroniczne lub zegar szachowy. Każdy z graczy zaczyna z własną szachownicą, która jest schowana przed wzrokiem drugiego gracza. Przed rozpoczęciem gry, gracze umawiają się, którymi stronami będą połączone szachownice. Pusta część szachownic na styku obu plansz będzie odgrywała role rzeki. Można też użyć szachownic dołączonych do gry i połączyć je bez pustych przestrzeni. Wtedy na planszy nie będzie rzeki. Najłatwiej przyjąć, że będą to boki przy linii 10 ale można się umówić inaczej. Gracze też muszą się umówić czy gra ma zawierać element losowy (los decyduje o skuteczności ataku – tak jak w grach RPG) czy też ma zależeć jedynie od umiejętności graczy (tak jak w szachach). Tego wyboru nie będzie można zmienić w trakcie rozgrywki.
Rozgrywka podzielona jest na 5 faz, o których można przeczytać w instrukcji dołączonej do gry. Sama bitwa to powtarzająca się piąta faza.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (660 KB) na Basiowe Gry Planszowe lub z Dropbox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Opis gry: bitwa, średniowiecze, rycerze, szachy, król, królowa, goniec, laufer, skoczek, konik, wieża

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa