Plansza do gry Konstytucja

Konstytucja – Gra planszowa

Konstytucja to darmowa gra planszowa, w której gracze współpracują, aby zebrać przyszłych sygnatariuszy Konstytucji 3 Maja w pałacu Radziwiłów w Warszawie. Muszą ścigać się z czasem oraz uważać na ludzi podburzonych przez przeciwników Konstytucji.

Liczba graczy:

 • dowolna (im więcej tym większa szansa na wygraną)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

 • porównywania liczb
 • dodawania
 • podejmowania decyzji
 • historii
 • współpracy graczy
 • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: 7 szt. żółtych, 5 szt. czerwonych oraz po 1 szt. dla każdego z graczy (w innych kolorach)
 • Kostki: 1 zwykła (lepiej 2 szt.)
 • Żetony/Karty: nie

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja)

Wstęp:

Konstytucja 3 Maja została podpisana przez wielu sygnatariuszy – ważnych i mądrych osób w naszym kraju. Jednak nie było to łatwe. Rosja i jej wojsko pilnowało, aby nie zdarzyło się nic, co mogłoby wzmocnić Polskę. Byli też ludzie w kraju, którzy bardziej cenili siebie niż ojczyznę.

Gra rozgrywa na historycznej mapie Warszawy Rizzi Zannoniego z 1772 roku a więc bardzo bliskiej czasom uchwalenia tej Konstytucji. Zadaniem wszystkich graczy jest przeprowadzenie 7 znanych sygnatariuszu do Pałacu Radziwiłów, w którym w nocy z 2 na 3 maja 84 posłów i senatorów złożyło podpisy pod projektem ustawy wprowadzającej Konstytucję.

Zasady gry „Konstytucja”:

Przed rozpoczęciem gry należy rozstawić 7 pionków Sygnatariuszy (żółtych) na polach z budowlami na brzegach planszy oraz 5 pionków Przeciwników Konstytucji (czerwonych) z boku planszy. Gracze startują z dowolnych pól z cyframi większymi niż 0. Każdy z graczy ma swój kolor pionka (inny niż żółty i czerwony). W swojej kolejce rzuca 2 kostkami, sumuje wynik i patrzy, które z sąsiadujących w linii prostej pól ma nie większą liczbę. Nie można przesunąć się na pole z większą liczbą. Nie wolno przesunąć się przekraczając czerwoną linię (przez inne kolory można przechodzić). Nie można przesunąć pionka po skosie. Nie wolno wyjść poza pola z liczbami. Nie można przesunąć się na pole z Przeciwnikami Konstytucji. Nie ma obowiązku ruchu. Gracz może po rzucie kostkami pozostać na swoim polu. Żółty pionek można przesuwać jedynie z pionkiem gracza.

Gdy gracz dotrze do pola z żółtym pionkiem może go zabrać ze sobą (oba pionki poruszają się razem od następnej kolejki). Jeśli pionki graczy staną na jednym polu, to mogą oni sobie przekazywać kontrolę nad żółtymi pionkami. Można pozostawić żółty pionek na polu, ale gdy trafią na niego Przeciwnicy Konstytucji i nie będzie miał opieki żadnego gracza (nie będzie mu towarzyszył żaden pionek w innym kolorze), to będzie usunięty z planszy a gra może być przegrana.

Przeciwnicy Konstytucji działają na 2 sposoby. Po pierwsze pilnują na stałe niektórych przejść w Warszawie (czerwone linie, których nie wolno przekraczać) oraz podburzają mieszkańców. To czy uda im się zebrać ludzi zależy od rzutu kostką. Gdy kolejka wszystkich graczy minie, jeden z nich dodatkowo rzuca 2 kostkami. Suma wyników pokazuje na jakich polach należy ustawić czerwone pionki. Jeśli na planszy nie ma pól z wylosowaną sumą, wszystkie czerwone pionki są usuwane z planszy. Po turze Przeciwników Konstytucji kolejka znowu wraca do graczy a po niej tura Przeciwników Konstytucji itd. Jeśli czerwony pionek stanie na polu, gdzie nie ma żółtych pionków, to nic się nie dzieje. Jeśli czerwony pionek trafi na pole, gdzie jest pionek gracza i choć jeden żółty pionek, to pionek gracza jest przenoszony na pole Wisły (z liczbą 20), bo odwraca on uwagę tłumu. Pionek czerwony jest zdejmowany z tego pola a żółte na nim zostają. Jeśli na polu, gdzie trzeba ustawić czerwony pionek są tylko żółte pionki, to są one zdejmowane z planszy a czerwony na nim pozostaje.

Gdy gracz dotrze do pustego pola z pałacem (z cyfrą 0), może spróbować odzyskać do tego miejsca zdjęty z planszy żółty pionek. Uda się to, jeśli gracz wyrzuci w sumie ponad 9 oczek. Jeśli gracz decyduje się odzyskać sygnatariusza, to nie może się poruszać, nawet jeśli próba będzie nieudana. Z pola Wisły gracz może wrócić na przyległe pola miasta, gdy JEDNĄ KOSTKĄ wylosuje więcej niż wartość na polu stykającym się z Wisłą. Na którym polu gracz wznowi grę decydowane jest po rzucie kostką. Dopuszczalne jest prowadzenie większej liczby żółtych pionków przez każdego z graczy.

 • Przegrana wszystkich graczy następuje, gdy przynajmniej 2 sygnatariuszy znajdzie się poza planszą lub gdy sygnatariusze nie dotrą do Pałacu Radziwiłłów (żółta ramka) w ciągu 15 minut rozgrywki (dopuszczalne jest wcześniejsze umówienie się na dłuższą rozgrywkę).
 • Wygrana wszystkich graczy następuje, gdy w ciągu umówionego czasu przemieszczą wszystkie żółte pionki do Pałacu Radziwiłów (i ustawią je na dodatkowej planszy z portretami sygnatariuszy).

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (18,5 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Konstytucja”

Opis gry: konstytucja, historia Polski, Polska

Wykorzystanie gry:

One thought on “Konstytucja – Gra planszowa

 1. Pan Tikczer 13 sierpnia 2017 at 19:09

  Na przeciwników konstytucji przygotowana była gwardia królewska, a większość przeciwników nie dotarła do W-wy, bo pierwotnie posiedzenie Sejmu miało się odbyć 5 maja 🙂 Bardzo fajna gra!

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa