Plansza do gry Dzień Flagi

Dzień Flagi – Gra planszowa

Dzień flagi to darmowa gra powiązana ze świętem Flagi obchodzonym w Polsce 2 maja. Gracze są mieszkańcami bloków, które biorą udział w konkursie na najszybciej lub najbardziej udekorowany flagami budynek.

Liczba graczy:

  • 2

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • dodawania
  • patriotyzmu
  • podejmowania decyzji
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: nie
  • Kostki: 1 zwykła lub 1 dziesięciościenna (oczka 0-9) w zależności od wariantu.
  • Żetony/Karty: tak, 48 małych polskich flag (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (2 maja)

Zasady gry „Dzień Flagi”:

Z okazji Święta Flagi obchodzonego 2 maja mieszkańcy bloków przy ul. Patriotów 1 i ul. Patriotów 2 postanowili zrobić konkurs, kto wywiesi więcej flag na swoim bloku. Każdy blok ma tyle samo pięter (cyfry czerwone) oraz pionów mieszkalnych (cyfry zielone). Każdy z graczy na początku gry otrzymuje planszę ze swoim blokiem. Ponadto gracze umawiają się też, ile flag muszą rozwiesić. Można umówić się na wszystkie 24 szt, ale będzie to bardzo długa rozrywka a pod jej koniec wystąpi bardzo dużo losowań bez możliwości umieszczenia flagi. Taki wariant będzie przede wszystkim ćwiczył cierpliwość graczy. Umówienie się na rozmieszczenie np. 10 flag, skróci rozgrywkę i da szansę dla szybkiego rewanżu. Optymalna liczba flag to 12-15. Gdy gracze nie są w stanie porozumieć się co do ilości flag, to decyduje suma oczek z 4 kostek zwykłych lub 2 kostek dziesięciościenną. Można też umówić się na rozgrywkę czasową i grać np. przez 10 minut a na koniec sprawdzić, kto ma więcej flag na swoim bloku. Grę rozpoczyna osoba, która wyrzuci więcej oczek.

Wariant I

Do gry potrzebna będzie 1 zwykła kostka. W swojej kolejce gracz rzuca kostką i może zakryć flagą jedno puste okno, drzwi lub balkon, które jest oznaczone wylosowaną liczbą. Na przykład jeśli gracz wyrzuci 1, to może położyć flagę na dowolnym polu na pierwszym piętrze lub w kolumnie okien znajdujących się najbardziej po lewej stronie bloku. Gdy gracz wyrzuci 4, to może jedynie umieścić flagę w kolumnie z drzwiami, bo blok nie ma 4-go piętra. Kto pierwszy rozłoży na bloku swoje flagi, ten wygrywa. W wariancie czasowym wygrywa osoba, która umieści więcej flag.

Wariant II

Plansza do gry Dzień flagi z zaznaczonymi polami o wartości 4
Plansza do gry Dzień flagi z zaznaczonymi polami o wartości 4

Do gry potrzebna będzie dziesięciościenna kostka (z cyframi 0-9). W swojej kolejce gracz rzuca kostką i może zakryć flagą jedno puste okno, drzwi lub balkon, którego suma pozycji (czerwonej i zielonej cyfry) jest równa wylosowanej liczbie. Na przykład drzwi wejściowe do bloku są określone czerwonym 0 oraz zielonym 4. Suma pozycji wynosi 0+4=4, czyli gracz będzie mógł ułożyć flagę na polu z drzwiami, jeśli wyrzuci 4 oczka. Obok żółtą cyfrą 4 zaznaczono, gdzie jeszcze można umieścić flagę, gdy gracz wyrzuci 4. Kto pierwszy rozłoży na bloku swoje flagi, ten wygrywa. W wariancie czasowym wygrywa osoba, która umieści więcej flag.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (7.14 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Dzień Flagi”

Opis gry: flaga, flagi, Polska, 2 Maja

Wykorzystanie gry: brak

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa