Plansza do gry Z biegiem Wisły

Z biegiem Wisły – Gra planszowa

Z biegiem Wisły to darmowa gra – wyścig dla kilku graczy, który rozgrywa się na mapie Polski a drogą jest królowa polskich rzek Wisła. Do gry dołączone jest 27 kart, które przedstawiają ciekawe miejsca nad jej brzegami (Annopol, Barania Góra,  Bydgoszcz, Dęblin, Dobrzyń, Gdańsk, Gniew, Góra Kalwaria, Grudziądz, Jezioro Goczałkowickie, Kazimierz Dolny, Kraków, Nieszawa, Nowy Dwór Mazowiecki, Opatowiec, Oświęcim, Płock, Puławy, Puszcza Niepołomicka, Sandomierz, Szczucin, Tarnobrzeg, Tczew, Toruń, Warszawa, Włocławek, Wyszogród).

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • porównywania liczb
  • dodawania
  • odejmowania
  • układania ciągów
  • geografii (Wisła, Polska)
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 1 z oczkami 1-4 lub 1 zwykła
  • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Światowy Dzień Rzek (30 września)
  • Światowy Dzień Geografa (4 kwietnia)

Przygotowanie gry:

Przed rozpoczęciem gry należy przygotować karty miejsc. Najlepiej wydrukować je na grubszych kartkach (brystol) i wyciąć. Na każdej stronie są dwie karty. Potrzebny będą też pionki dla każdego gracza oraz kostka z oczkami od 1 do 4 (k4) lub w przypadku jej braku zwykła kostka sześciościenna.

Zasady gry:

Na początku należy ułożyć potasowane karty miejsc w stos obok planszy (pustą stroną do góry). Potem gracze ustalają kto zaczyna. Będzie to osoba, która wyrzuci najwięcej oczek na kostce Następnie gracze ustawiają swoje pionku koło pola 1.W swojej kolejce gracz rzuca kostką i przesuwa pionek o tyle pól. ile wypadło oczek na kostce. Po zatrzymaniu bierze pierwszą kartę ze stosu i mówi, czy wylosowane miejsce jest przed nim czy za nim. Jeśli odpowie dobrze to przesuwa się dodatkowo o 1 pole do przodu. Jeśli odpowie źle to nic się nie dzieje. Karty zawierają podpowiedzi (numer związany z miejscem jest napisany na karcie wprost lub jako wynik działania matematycznego). Gracz, którego ruch kończy się na polu zajętym przez innego gracza przesuwa się do przodu na pierwsze wolne pole. Jeśli gracz przesunął się z tego powodu lub w nagrodę za odgadnięcie zagadki z karty to po zatrzymaniu się nie losuje karty a kolejka przechodzi na następnego gracza. Wygrywa osoba, która pierwsza dotrze do ujścia Wisły lub wpadnie do Bałtyku (gdy wylosuje więcej oczek niż potrzeba do osiągnięcia pola 27).

Wariant zaawansowany:
Dodatkowo można wprowadzić pojęcia górnego, środkowego i dolnego biegu Wisły. W górnym biegu (pola 1-9) gracze dodają 1 do rzutu kostką. W środkowym biegu (pola 10-16) nic się nie dzieje. A w dolnym (pola 17-26) gracze odejmują 1 od rzutu. Pozwala to wprowadzenie pojęcia wartkości rzeki. W górnym biegu Wisła jest najszybsza a u ujścia Wisła jest płynie leniwe.

Do gry dołączona jest karta „Tu mieszkam”. Jeśli gracze mieszkają nad Wisłą w miejscu nie omówionym w grze to mogą je dodać do rozgrywki. Obok ½ trzeba wpisać numer miejsca z gry, które jest tuż przed tą miejscowością. Jeśli miejscowość ma herb to można go narysować na pustej tarczy.

Ze względu na użyte w grze zdjęcia cała gra jest udostępniona na licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-SA 4.0)

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (70,5 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com oraz Creative Commons z Wikimedia (szczegóły w pliku z grą).

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Opis gry: układanie ciągów, dodawanie, odejmowanie, porównywanie liczb, Wisła, Wisły, mapa, mapy, Polska, polski, rok rzeki Wisły, Barania Góra, Jezioro Goczałkowickie, Oświęcim, Kraków, Puszcza Niepołomicka, Opatowiec, Szczucin, Tarnobrzeg, Sandomierz, Annopol, Kazimierz Dolny, Puławy, Dęblin, Góra Kalwaria, Warszawa, Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszogród, Płock, Dobrzyń, Włocławek, Nieszawa, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Gniew, Tczew, Gdańsk

 

1 thoughts on “Z biegiem Wisły – Gra planszowa

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa