Plansza do gry Koronacja Dawida

Koronacja Dawida – Gra planszowa

Koronacja Dawida to gra, w której trzeba zapanować nad zjeżdżaniem się przywódców plemion hebrajskich na koronację Dawida do Hebronu. Król Dawid nie może czekać zbyt długo na gości. A będzie źle widziane jeśli ktoś się nie zjawi.

Liczba graczy:

 • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

 • przeliczania do 12
 • planowania
 • podejmowania decyzji
 • historii biblijnych
 • religii
 • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: 13 szt.
 • Kostki: 12 zwykłych
 • Żetony/Karty: nie

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • brak

Biblijna podstawa gry:

 • 2 Księga Samuela 5:1-5

Zasady gry „Koronacja Dawida”:

Przed rozpoczęcie gry należy przygotować 13 pionków i 12 zwykłych kostek. Pionki należy ustawić na polach ze strzałkami (12 dookoła Dawida i 1 w tabelce „Pozostały czas”). Grać można na 2 sposoby:

Wariant I (z upływającym czasem):

Gracze grają się jako jedna drużyna i używają tylko jednej kostki. Celem jest doprowadzenie na czas przywódców wszystkich plemion hebrajskich na koronację Dawida. Pierwszy gracz rzuca kostką i przesuwa jeden z pionków stojących wokół króla Dawida o tyle pól, ile wypadło oczek. Potem kolejka przechodzi na następnego gracza. Pionek nie może się przesunąć dalej niż na pole z ludzikiem i zatrzymuje się na nim nawet, jeśli gracz wyrzucił więcej oczek. Gdy minie kolejka wszystkich graczy należy przesunąć o jedno pole pionek w tabeli „Pozostały czas”. Gracze wygrywają jeśli 12 pionków zatrzyma się na polach z ludzikami a pionek w tabeli „Pozostały czas” nie dotrze na pole „Koronacja”. W przeciwnym przypadku wszyscy przegrywają. Im więcej osób gra, tym większa jest szansa na wygraną.

Wariant II (bez czasu):

Gracze grają jako jedna drużyna i używają wszystkich 12 kostek, ale nie ustawiają pionka w tabeli „Upływający czas”. Celem jest doprowadzenie przywódców wszystkich plemion hebrajskich na koronację Dawida. Pierwszy gracz rzuca wszystkimi 12 kostkami, wybiera jeden z pionków i przesuwa go dokładnie o tyle pól, ile wypadło oczek na jednej, wybranej kostce. Użytą kostkę odkłada na bok (będzie potrzebna w dalszej grze). Wybiera następną kostkę i przesuwa inny pionek o dokładnie tyle pól, ile wypadło na tej kostce. Pionek nie może się przesunąć dalej niż na pole z ludzikiem. Jeśli rzutu kostką wynika, że pionek ma przesunąć się za ludzika to nie można go przesunąć a kostkę z tą liczbą trzeba usunąć z gry. Gdy gracz przesunie wszystkie możliwe pionki oraz usunie z gry kostki, których liczba oczek nie pozwala na przesunięcie pionka kolejka przechodzi na następnego gracza. Gracze wygrywają jeśli 12 pionków zatrzyma się na polach z ludzikami. Przegrywają, jeśli z gry wypadną wszystkie kostki.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (23 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Koronacja Dawida”

Opis gry: Król Dawid, Biblia, Stary Testament, Księga Samuela, koronacja, król, królowie, hebrajski

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa