Plansza do gry Sławne Polki

Sławne Polki – Gra planszowa

Sławne Polki to wyścig, w którym gracze są inspirowani przez znane na całym świecie nasze rodaczki. Gra powstała z okazji Dnia Kobiet. Każdy z graczy wybiera sobie jedną sławną Polkę dzięki, której będzie miał ułatwienia w wyścigu.

Liczba graczy:

 • 2-9 (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

 • przeliczania do 6
 • historii
 • patriotyzmu
 • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza plus od 2 do 4 dodatkowych.
 • Kostki: 1 zwykła (najlepiej 1 dla każdego gracza)
 • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • Dzień Kobiet (8 marca)

Zasady gry „Sławne Polki”:

Wstęp

Przed rozpoczęciem gry należy przygotować po pionku dla każdej osoby oraz do 4 pionków dla zaznaczenia zasad a także zwykłą kostkę. Należy też wyciąć Karty Sławnych Polek. Należy też wyciąć Karty Sławnych Polek. Na początku każdy z graczy wybiera sobie postać, która będzie go inspirować. Bierze kartę z tą postacią i przechowuje do końca gry. Każda z kobiet ma przy wizerunku 3 symbole, które wiążą się z jej zasługami lub pracą. Grę rozpoczyna osoba, która wyrzuci najwięcej oczek na koncie. Ruch polega na przesunięciu pionka o tyle pól, ile wypadło oczek na kostce.

Dodatkowe zasady związane z ruchem

Przed rozpoczęciem należy wybrać 2 z nich i zaznaczyć je kładąc przy nich na instrukcji po dodatkowym pionku.

 1. Mamy wspólne zainteresowania ze Sławną Polką.
  Jeśli ruch zakończy się na polu z symbolem, który gracz ma na karcie wybranej przez siebie Polki, to przesuwa swój pionek dodatkowo o 4 pola. Nie należy zwracać uwagi na symbol na polu, na którym wtedy zatrzyma się pionek.
 2. Sławne Polki uczą inspirować innych.
  Jeśli ruch zakończy się na polu z symbolem, który ma na karcie wybranej przez siebie Polki inna osoba, to przesuwa ona swój pionek dodatkowo o 1 pole. Nie należy zwracać uwagi na symbol na polu, na którym wtedy zatrzyma się pionek.
 3. Sławne Polki inspirują do pomagania najsłabszym.
  Pierwsza osoba, która przejdzie lub stanie na pustym polu po zakończeniu swojego ruchu przesuwa pionek, który jest ostatni o 5 pól do przodu. Jeśli kilka pionków stoi na tym samym polu i w związku z tym kilka jest ostatnich, to przesuwają się one wszystkie.
 4. Sławne Polki uczą samodzielności.
  Przy przesuwaniu pionka nie należy pól zajętych przez inne pionki. Podczas ruchu należy przeskakiwać przez pola zajęte przez pionki innych osób.

Jeżeli gracze mają problem z ustaleniem, które z zasad powinny obowiązywać w danej rozgrywce, to wszyscy rzucają kostką. Wylosowane liczby od 1 do 4 oznaczają zasadę do zastosowania. Wylosowane 5 lub 6 oznacza, że gracz nie ma wpływu na wybór zasad w danej rozgrywce. W takim przypadku może się zdarzyć, że wylosowanych zostanie więcej lub mniej niż 2 zasady.

Koniec gry i wygrana

Wejście na pole „meta” kończy ruch. Wygrywa pierwsza osoba, której pionek jako pierwszy dotrze do tego miejsca.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo 5,89 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Sławne Polki”

Opis gry: Polska, historia, kobieta, kobiety, Wanda Rutkiewicz, Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska, Urszula Dudziak, Pola Negri, Halina Konopacka, Irena Sendlerowa, Jadwiga Andegaweńska, Emilia Plater, Dzień Kobiet, Polka, Polki, historia

Dodatkowe wykorzystanie gry: brak

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa