Plansza do gry U Dentysty

U dentysty – Gra planszowa

U dentysty to gra planszowa, w której gracz jako dentysta stara się jak najszybciej wyleczyć wszystkie zęby jednego pacjenta.

Liczba graczy:

  • 2-3

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • przeliczania do 6
  • preorientacji zawodowej
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: nie
  • Kostki: 1 zwykła
  • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Światowy Dzień Chorego (11 lutego)
  • Dzień Dentysty (5 marca)
  • Europejski Dzień Praw Pacjenta (18 kwietnia)

Zasady gry „U dentysty”:

Wstęp

Gra przeznaczona jest dla 2-3 osób. Każda z nich zostaje dentystą, który stara się jak najszybciej wyleczyć zęby swojego pacjenta. Gra jest całkowicie losowa, co oznacza, że jeden z pacjentów może mieć zęby w dużo gorszym stanie niż inny. Tym samym jeden z dentystów może mieć dużo więcej pracy niż drugi. Dokładnie jak w prawdziwym życiu. Do gry niezbędna będzie zwykła kostka (niedołączona do gry). Przed rozpoczęciem rozgrywki należy wyciąć Karty Zębów. 18 kart z żółtym tłem należy odłożyć na bok a pozostałe pomieszać i ułożyć obrazkiem ku dołowi (najlepiej w stos). Następnie każdy z graczy układa przed sobą Kartę Pacjenta i kładzie w miejscach zębów (prostokąty z cyframi) Karty Zębów. W każdym miejscu zęba powinna znaleźć się jedna Karta Zęba i być odwrócona obrazkiem do góry.

Rozgrywka

Grę rozpoczyna gracz, który wyrzuci więcej oczek na kostce. W swojej kolejce wskazuje dowolny ząb, który ma sprawdzić/leczyć. Sprawdza się zęby zdrowe (karty z 5 cyframi) lub zaplombowane (karty z 4 cyframi). Sprawdzenia uznaje się za udane, jeśli gracz wyrzuci na kostce jedną z cyfr na Karcie Zęba. Jeżeli sprawdzanie było udane gracz zdejmuje tę Kartę Zęba z Karty Pacjenta. Jeśli grający wyrzuci liczbę, która nie jest na Karcie Zęba, to znaczy, że pacjent nie współpracował (np. zamykał usta podczas badania) i sprawdzenie nie wyszło.

Pacjent może też mieć zęby z małym ubytkiem (karty z 2 cyframi) lub dużym ubytkiem (karty z 1 cyfrą). Ich plombowanie jest udane, jeśli gracz wyrzuci jedną z cyfr na Karcie Zęba. W tym przypadku gracz zdejmuje kartę wyleczonego zęba. Jeżeli grający wyrzuci liczbę, która nie jest na Karcie Zęba, to znaczy, że trzeba leczyć dłużej i wymaga to dwóch wizyt u dentysty. Kartę tego zęba zamienia się na jedną z żółtych kart odłożonych z boku. W następnej kolejce postępuje się z nim jak ze zwykłym zaplombowanym zębem.

Koniec gry / Wygrana

Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza sprawdzi i w razie potrzeby wyleczy zęby swojego pacjenta (usunie wszystkie Karty Zębów z Karty Pacjenta).

Dodatkowe zasady

Gra ma dwa warianty. W krótszym gracze sprawdzają lub leczą jedynie 16 zębów u pacjenta (pola z cyframi od 1 do 4 widoczne na planszy w otwartej buzi). W dłuższym gracze zajmują się wszystkimi 28 zębami, czyli dodatkowo zębami od 5 do 7 (normalnie nie widocznymi w otwartej buzi – ich Karty Zębów kładzione są w obu dolnych rogach Karty Pacjenta).

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (894 KB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „U dentysty”

Opis gry: ząb, zęby, szczęka, dentysta, dentyści, dentysty, stomatolog, stomatolodzy, pacjent, pacjenci, zęba, pacjenta

Dodatkowe wykorzystanie gry: brak

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa