Plansza do gry Drwale

Drwale – Gra planszowa

Drwale to gra planszowa będąca pomocą dydaktyczną w przedszkolu, w której drwale konkurują ze sobą w 4 konkurencjach. Wymaga od graczy umiejętności dodawania w zakresie 12 oraz porównywania liczb. Można ją wykorzystać podczas obchodów Światowego Dnia Drwala wypadającego 12 listopada.

Liczba graczy:

 • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

 • dodawania w zakresie 12
 • porównywania liczb w zakresie 12
 • preorientacji zawodowej (zawód drwala)
 • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: 9 szt. dla każdego gracza (każdy z graczy w innym kolorze)
 • Kostki: 2 zwykłe (najlepiej dla każdego gracza)
 • Żetony/Karty: nie

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • Światowy Dzień Drwala (12 listopada)

Zasady gry „Drwale”:

Przygotowania do gry

„Drwale” są grą imitującą zawody drwali. Wymagają przygotowania po 2 zwykłych kostek i 9 pionków (jednym kolorze) dla każdej osoby. 8 pionków będzie potrzebne na planszy głównej (z drzewami) a 1 będzie przesuwał się po torze „Konkurs” (zaczyna na polu „Konkurs”).

Gra składa się 4 rund. Każda runda oznacza osobną konkurencję na zawodach drwali.

 • Pierwsza konkurencja, czyli „1 rzut” polega na tym, że gracz rzuca dwoma kostkami i sumuje wynik. Jeśli jest on większy niż liczba przy pierwszym żółtym drzewie, to zakrywa on to drzewo. Potem rzuca 2 kostkami i analogicznie porównuje z liczbą przy kolejnym drzewie. I tak aż do ósmego żółtego drzewa. Potem kolejka przechodzi na następnego gracza.
 • Druga konkurencja, czyli „1 gafa” polega na tym, że gracz rzuca dwoma kostkami i sumuje wynik. Jeśli jest on większy niż liczba przy pierwszym zielonym drzewie, to zakrywa on to drzewo. Potem rzuca 2 kostkami i analogicznie porównuje z liczbą przy kolejnym drzewie. W przeciwieństwie do konkurencji „1 rzut” kolejka gracza kończy się przy pierwszym błędzie, czyli gdy gracz nie wylosuje więcej niż liczba przy kolejnym drzewie. Potem kolejka przechodzi na następnego gracza.
 • Trzecia konkurencja, czyli „Najszybszy” polega na tym, że gracz rzuca dwoma kostkami i sumuje wynik. Wybiera dowolne drzewo z liczbą, która jest większa od wyrzuconej sumy i zakrywa pionkiem to niebieskie drzewo. Gracz rzuca kostkami, aż zakryje wszystkie drzewa lub nie będzie miał możliwości zasłonięcia żadnego drzewa. Potem kolejka przechodzi na następnego gracza.
 • Czwarta konkurencja, czyli „Najsilniejszy” polega na tym, że każdy z graczy rzuca dwoma kostkami, sumuje wynik. Wybierany jest największy wynik i osoba, która go uzyskała zakrywa jedno pomarańczowe drzewo. Jeśli dwie lub więcej osób ma taki sam najwyższy wynik, to nikt nie zaznacza drzewa. Gracze kontynuują, aż wszystkie drzewa zostaną przykryte pionkami.

Wygrana

Po każdej zakończonej konkurencji gracze ustalają, kto z nich zwyciężył w tej konkurencji a kto zajął 2., 3. lub 4. miejsce. Pozycja zależy od liczby zakrytych drzew (im więcej, tym lepsza pozycja). Potem przesuwają swój pionek na planszy „Konkurs” o tyle pól, jaka była ich pozycja w tej konkurencji. Jeśli kilku graczy ma identyczny wynik, to zajmują oni tą samą pozycję. Na przykład jeżeli w pierwszej konkurencji gracz A zakrył (ściął) 7 drzew, Gracze B i C po 6 drzew a Gracz D 5 drzew, to zajmują oni odpowiednio miejsca: A-1, B-2, C-2, D-4.

Cały konkurs drwali wygrywa osoba, która zatrzyma swój pionek na najmniejszej liczbie na torze „Konkurs”.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (1,56 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox

Licencje

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Drwale”

Opis gry: drwal, drwale, drzewo, drzewa, ścinanie, wycinanie, konkurs, konkursy, las, lasy, leśny

Dodatkowe wykorzystanie gry: brak

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa