Plansza do gry Schabowe

Schabowe – Gra planszowa

Schabowe to gra planszowa, w której trzeba zanieść 10 kotletów schabowych na gościnny stół. Od graczy zależy czy będa powoli nosić wiele talerzy czy też szybko będą biegać tylko z jedną porcją na raz. Grę wymyślono, aby służyła jako pomoc dydaktyczna z okazji Dnia Polskiej Żywności (wypadający 25 sierpnia) lub na Dzień Kotleta Schabowego (obchodzony 7 listopada).

Liczba graczy:

 • 2-4

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

 • odejmowania w zakresie 12
 • podejmowania decyzji
 • polskich tradycji
 • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
 • Kostki: 1 dwunastościenna (K12) lub 2 zwykłe
 • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • Dzień Polskiej Żywności (25 sierpnia)
 • Dzień Kotleta Schabowego (7 listopada)

Zasady gry „Schabowe”:

Przygotowania

Przed rozpoczęciem gry należy przygotować po pionku dla każdego gracza oraz kostkę 12-ścienną (K12). Kostkę K12 można zastąpić sumując wynik 2 zwykłych kostek.

Rozgrywka

Na początku gracze ustawiają swoje pionki w rogach planszy (na literach k). Każda osoba w innym rogu. Potem gracze biorą tyle talerzy ze schabowymi (z tłem w kolorze własnego pionka), ile chcą. Każdy trzymany talerz spowalnia pionek gracza o 1. Resztę żetonów będzie można wziąć później. Grę rozpoczyna najmłodsza osoba a gdy nie można jej wyznaczyć, to gracz, który wyrzuci najwięcej oczek na kostce.

W swojej kolejce grający rzuca kostką. Od wylosowanej liczby odejmuje liczbę posiadanych talerzy ze schabowym. Jeśli liczba jest większa od zera, to przesuwa pionek o tyle pól, ile wynosi różnica. Jeżeli różnica wynosi dokładnie zero, to traci jeden żeton, który ma przy sobie (wypada mu kotlet). Jeśli liczba posiadanych kotletów jest większa niż wylosowana liczba, to gracz się nie rusza. Przesuwać pionek można w dowolną stronę. Gracz ma prawo zawracać, ale musi się przesunąć dokładnie o tyle pól, ile zostało obliczone (cały ruch może odbywać się na dwóch sąsiednich polach).

Aby zostawić kotlet na stole należy wejść na pole z krzesłem przy tym miejscu. W jednej kolejce można zostawić wiele schabowych na stole. Na każdym pustym miejscu może jednak leżeć tylko jeden kotlet Pusty talerz jest zakrywany przez żeton gracza). Jeżeli gracz chce uzupełnić posiadane w ręku talerze z kotletami, to musi wrócić na dowolne pole z literą K. W tym miejscu wydawane są posiłki.

Wygrana

Gra kończy się, gdy na wszystkich pustych polach na stole znajdą się talerze z kotletami. Wygrywa osoba, która umieści na stole najwięcej schabowych.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (1.12 MB) na Basiowe Gry Planszowe z DropBox

Licencje

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Schabowe”

Opis gry: kotlet, kotlety, schab, schabowy, schabowe, jedzenie, polskie, polski, żywność, posiłek, posiłki, mięso, mięsny, stół, stoły, krzesło, krzesła, kelner, kelnerzy, mięso, mięsa

Dodatkowe wykorzystanie gry: brak

One thought on “Schabowe – Gra planszowa

 1. Jakarta 22 listopada 2023 at 10:40

  If a player wants to replenish the plates with cutlets in his hand, he must return to any square with the letter K?

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa