Plansza do gry Bobry

Bobry – Gra planszowa

Bobry to gra planszowa, w której te zwierzaki ścinają drzewa i budują tamy. Gra wymaga od graczy umiejętności przeliczania do 20.

Liczba graczy:

  • 2-4

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • ekologii
  • przeliczania powyżej 10
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: nie
  • Kostki: 1 zwykła (najlepiej 3)
  • Żetony/Karty: tak (karty dołączone do gry) oraz 50 patyczków (nie dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Światowy Dzień Dzikiej Przyrody (3 marca)
  • Dzień Bobrów (7 kwietnia)
  • Światowy Dzień Zwierząt (4 października)

Zasady gry „Bobry”:

Wstęp

Celem gry jest zbudowanie trwałej tamy przez bobra kontrolowanego przez gracza. W tym celu musi on ściąć odpowiednią liczbę drzew. Drzewa są różnej wielkości i wymagają różnego wysiłku do ścięcia, ale też dają różne ilości materiału do budowania. Do tego w pobliżu mogą pojawić się drapieżniki, które przeszkodzą w pracy.

Przygotowanie gry

Przed rozpoczęciem gry należy wyciąć Karty Drzew i przygotować jedną zwykłą kostkę (najlepiej 3) oraz około 50 kawałków drewna (mogą być zapałki bez łebków). Wycięte Karty Drzew trzeba potasować i ułożyć w stos (obrazkami ku dołowi) na dużym zielonym polu.

Rozgrywka

Grę rozpoczyna osoba, która na trzech kostkach wyrzuci w sumie najwięcej oczek. W pierwszej kolejce bierze ona trzy karty z wierzchu stosu i układa je odkryte na żółtych polach. Potem za każdym razem, gdy któryś z graczy rozpoczyna swoją kolejkę, to najpierw uzupełnia puste żółte miejsca kartą z góry stosu. Następnie decyduje się czy bóbr ma ścinać drzewo czy sprawdza tamę.

Jeśli gracz wybrał ścinanie drzewa, to w swojej kolejce wybiera jedną kartę z planszy i rzuca kostką. Jeżeli wynik jest nie mniejszy niż liczba w prawym górnym rogu karty, to gracz bierze tyle kawałków drewna, ile jest narysowanych na dole tej karty (jego bóbr ściął drzewo i wykorzystał pień oraz gałęzie do budowy tamy). Karta zaś odkładana jest na bok. Jeśli graczowi nie uda się, to zatrzymuje tę kartę. (Jego bobra spłoszył pojawiający się w pobliżu drapieżnik). Nie zależnie od wyniku porównania kolejka przechodzi na następnego gracza.

Jeżeli gracz zachował kartę po nieudanej próbie w poprzedniej kolejce, to zamiast brać nową kartę z planszy musi użyć tej, którą posiada. Drzewo to zostało już osłabione w poprzedniej kolejce, więc tym razem gracz sumuje wynik dwóch rzutów kostką i sprawdza czy wylosował nie mniej niż liczba na karcie. Jeśli mu się uda, to bierze tyle kawałków drewna, ile narysowanych jest na dole karty. Jeżeli się nie uda, to karta pozostaje u gracza a w następnej (w i kolejnych z tą samą kartą) będzie on sumować wynik trzech rzutów kostką.

Koniec gry i wygrana

Gdy gracz zbierze już przynajmniej 9 kawałków drewna, to może zacząć sprawdzać czy jego tama jest trwała. Jeśli na 3 kostkach wyrzuci w sumie mniej oczek niż ma kawałków drewna, to tama jest trwała i wygrywa grę a rozgrywka się kończy. Jeżeli się nie uda, to część tamy zostaje zniszczona (gracz traci 2 kawałki drewna) a kolejka przechodzi na następną osobę.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (1.59 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Bobry”

Opis gry: bóbr, bobry, drewno, drzewo, drzewa, tama, tamy

Dodatkowe wykorzystanie gry: brak

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa