Plansza do gry Bezcenne Znaczki

Bezcenne znaczki – Gra planszowa

Bezcenne znaczki to gra planszowa, w której trzeba zebrać bezcenną kolekcję znaczków z sześciu różnych kontynentów. Gra wymaga umiejętności porównywania liczb w zakresie 6.

Liczba graczy:

  • 2-4

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • porównywania liczb w zakresie 6
  • planowania
  • negocjowania
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 1 zwykła dla każdego gracza
  • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Dzień Filatelisty (6 stycznia)

Zasady gry „Bezcenne znaczki”:

Przed rozpoczęciem gry należy wyciąć wszystkie wszystkie znaczki i odłożyć je z boku planszy obrazkami do góry. Do gry każdy z graczy potrzebuje pionka i zwykłej kostki do gry.

Na początku gry gracze ustalają kolejność poruszania się. Grę rozpocznie osoba, która wyrzuci najwięcej oczek na kostce. Jeśli kilka osób wylosowało najwyższy wynik to między nimi następuje dogrywka (kolejny rzut kostką) i tak dalej, aż do momentu wyłonienia zwycięzcy. Po nim zgodnie z ruchem wskazówek zegara poruszać się będą następne osoby.

W pierwszej kolejce gracze jedynie układają swoje pionki na niebieskich polach. Po ustawieniu pionków każdy z graczy rzuca kostką. W ten sposób ustalone zostaną miejsca, w których zostały wystawione na aukcję Bezcenne znaczki pocztowe. Każdej liczbie przypisany jest kraj, czyli niebieskie kółko na mapie (z lewej strony mapy podano sposób tego przypisania). Jeśli wypadło kilka takich samych liczb to w tym miejscu wystawiany jest na licytację tylko jeden znaczek. Należy go wybrać spośród posiadających odpowiednie dla tego kraju oznaczenia. Znaczek zabierze osoba, która wyrzuci na kostce największą liczbę. Jeżeli kilka osób wylosowało najwyższy wynik to między nimi następuje dogrywka (kolejny rzut kostką) i tak dalej, aż do momentu wyłonienia zwycięzcy. Jeśli w kraju licytacji jest tylko jedna osoba, to automatycznie wygrywa ona ten znaczek. Jeśli w danym kraju, gdzie licytowany jest znaczek nie ma graczy to wraca on z powrotem do puli z boku planszy.

Wynik rzutu kostką

Symbol kraju

Kraj

Kontynent

1

FR

Francja

Europa

2

USA

USA

Ameryka północna

3

BRA

Brazylia

Ameryka południowa

4

EG

Egipt

Afryka

5

CN

Chiny

Azja

6

AU

Australia

Australia

Po wykonaniu wszystkich możliwych licytacji następuje Faza ruchu. Każdy z graczy może (lecz nie musi) przesunąć swój pionek o jedno pole wzdłuż czerwonych linii. Na zielonych polach może stać tylko jeden pionek naraz. Na niebieskich polach może stać dowolna liczba pionków. Po wykonaniu ruchu następuje Faza wymiany – gracze stojący na jednym polu mogą się wymienić posiadanymi znaczkami. Potem rzucają swoimi kostkami i określają, gdzie w tej Fazie licytacji można kupić bezcenny znaczek. Po wykonaniu wszystkich możliwych licytacji następuje kolejna Faza ruchu. I tak na zmianę (Licytacja-Ruch-Wymiana) do końca gry.

Wygrywa osoba, która pierwsza zbierze kolekcję bezcennych znaczków z 6 różnych krajów na 6 różnych kontynentach. Jeśli kilka osób zbierze w tej samej fazie całą kolekcję to wszystkie one są zwycięzcami.

Uwagi do gry:

Może się zdarzyć, że w fazie licytacji w danym kraju zabraknie wolnego znaczka na licytację. Taka licytacja się nie odbywa.

Jeśli dwóch graczy stoi na tym samym polu to mogą się wymienić posiadanymi znaczkami. W jednej kolejce wymienić można 1 własny znaczek na 1 znaczek innej osoby. Zatem w jednej kolejce można każdy z graczy może wymienić się tylko raz. Wymiana następuje po fazie ruchu a przed fazą licytacji.

W grze jest 6 pustych znaczków. Gracze mogą je ozdobić według własnego uznania.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (12.9 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Bezcenne znaczki”

Opis gry: znaczek, znaczek pocztowy, znaczki, znaczki pocztowe, poczta, kolekcja, filatelistyka, filatelista, filateliści, klaser, kolekcja, kolekcje, podróż, mapa, świat

Wykorzystanie gry:

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa