Plansza do gry Sałatka Owocowa

Sałatka owocowa – Gra planszowa

Sałatka owocowa to darmowa gra planszowa o owocach. Pomaga też dzieciom zrozumieć czym jest zdrowe odżywianie. Wspomaga też naukę kodowania.

Liczba graczy:

 • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

 • porównywania liczb
 • planowania
 • podejmowania decyzji
 • kodowania
 • nazw owoców
 • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: nie
 • Kostki: 3 zwykłe (najlepiej po 3 kostki dla każdego gracza),
 • Żetony/Karty: po 21 sztuk dla każdego gracza (nie dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • Międzynarodowy Dzień Owoców (1 lipca)
 • Dzień Wegan (1 listopada)
 • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (8 listopada)

Zasady gry „Sałatka owocowa”:

Wstęp

Zadaniem każdego z graczy jest zrobienie sałatki. Im więcej owoców zostanie zużyte do jej zrobienia, tym lepiej. Przed rozpoczęciem gry należy przygotować 3 zwykłe kostki do gry (gra będzie bardziej dynamiczna, jeśli każdy z graczy będzie miał swój komplet trzech kostek). Oprócz kostek potrzebne będzie po maksymalne 21 żetonów dla każdego gracza. W większości rozgrywek wystarczy po około 15 sztuk. Zaczyna osoba, która wyrzuci w sumie więcej oczek na 3 kostkach.

Rozgrywka

W swojej kolejce gracz rzuca trzema kostkami i sprawdza jakie owoce odpowiadają rzutowi każdej z kostek (objaśnienie znajduje się na planszy). Następnie kładzie na polu ze zdjęciem tych owoców po jednym żetonie za każdą kostkę. Na polu może być maksymalnie tyle żetonów, ile pokazuje umieszczona na nim liczba. Zdjęcie może pokazywać tylko wylosowany owoc, ale mogą też być inne. Na przykład gracz, który zaczyna grę i wylosował na trzech kostkach same czwórki może położyć jeden żeton na małe kwadratowe pole z truskawką (tylko jeden żeton, bo liczba na tym polu nie pozwala na więcej) oraz 2 żetony na polu w centrum planszy. Gracz może też położyć wszystkie trzy żetony na centralnym polu.

W trakcie rozgrywki może się zdarzyć, że nie da się odłożyć żetonu na żadne pole, bo na wszystkich polach z tym owocem jest już maksymalna liczba żetonów. W takim przypadku gracz musi odłożyć na bok te kostki, dla których nie udało się położyć żetonów. Kostek tych nie można już używać do końca gry.

Wygrana

Gra się kończy, gdy żaden z graczy nie ma już kostek lub gdy zostaną zapełnione żetonami wszystkie pola. Jeśli którykolwiek z graczy nie ma już kostek to kolejka go omija. Jeśli tylko jeden z graczy ma kostki to gra sam aż do momentu, gdy je straci lub zapełni pola na planszy żetonami. Zwycięzcą zostaje osoba, która przejęła kontrolę nad największą liczbą pól (użyła najwięcej owoców do sałatki). Pole uznaje się za przejęte, gdy gracz ma na nim więcej żetonów niż każdy z pozostałych graczy.

Można też się umówić, że pola mają wartość równą napisanej na niej liczbie a wynik gracza jest sumą wartości przejętych przez niego pól.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (23,9 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Sałatka owocowa”

Opis gry: sałatka, owocowa, truskawki, truskawka, jabłko, jabłka, banan, banany, winogrono, winogrona, kiwi, pomarańcza, pomarańcze, owoc, jedzenie, wegetarianie, wegetariański, weganie, wegański

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa