Plansza do gry Starożytne Skarby

Starożytne skarby – Gra planszowa

Starożytne Skarby to darmowa gra o zbieraniu skarbów schowanych wśród 7 cudów starożytnego świata. Gra będzie wymagać od graczy szacowania szans dotarcia jako pierwszy do siedmiu zabytków na planszy. Niestety w rzeczywistości większość z tych miejsc już nie istnieje i pozostały nam jedynie wspomnienia i wspaniałe historie o nich.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • porównywania liczebonści zbiorów
  • planowania
  • podejmowania decyzji
  • historii
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 1 czterościenna
  • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków (18 kwietnia)
  • Dzień Konserwatora Zabytków (11 sierpnia)

Zasady gry „Starożytne Skarby”:

Przed rozpoczęciem gry należy dodatkowo przygotować jedną kostkę czterościenną (z liczbami od 1 do 4) oraz po pionku dla każdego gracza. Ponadto trzeba wydrukować planszę oraz przygotować żetony skarbów. Mogą to być drukowane monety dołączone do tej gry lub jakiekolwiek inne symbole bogactwa (np. kolorowe kamyki, monety).

Na początku gracze ustalają kto zacznie grę. Będzie to osoba, która wyrzuci najwięcej oczek na kostce. Jeśli dwóch lub więcej graczy wylosuje najwyższy wynik, to kontynuują oni rzuty i sumują swoje wyniki, aż do momentu, gdy wyłoni się jedna osoba z najwyższym wynikiem. Potem kolejka będzie przechodzić na kolejnych graczy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po ustaleniu kolejki gracze układają żetony skarbów na polach z 7 cudami starożytnego świata. Podział może być dowolny. Może być po równo na każdym polu lub na jednych więcej a na innych mniej. Dla łatwiejszej rozgrywki, w tym łatwiejszego szacowania szans na wygraną wskazane jest nieumieszczanie więcej niż 3 żetonów na jednym polu.

Po rozłożeniu żetonów gracze ustawiają swoje pionki na polu start. W swojej kolejce gracz przesuwa pionek o tyle pól, ile oczek wypadnie na kostce. Gracz musi zakończyć ruch na polu z cudem, jeśli chce z niego zabrać skarby (nawet jeśli na kostce wypadło więcej oczek). W każdym pozostałym przypadku gracz musi przesunąć pionek o tyle pól, ile wynika z rzutu kostką. Gracz nie może przejść po tym samym polu dwa razy w jednej kolejce. Nie można przechodzić na pole, które styka się jedynie rogiem z innym polem. Przejście musi nastąpić przez bok pola. Gra kończy się, gdy wszystkie skarby zostaną zebrane z planszy. Wygrywa osoba, która będzie ich miała najwięcej na końcu gry.

Galeria gry „Starożytne skarby”

Pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (6,48 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain z projektu Wikimedia

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

Do modyfikacji logopedycznej należy użyć żetonów z napisami. Gracz będzie mógł zabrać żeton jeśli poprawnie przeczyta (lub powtórzy) napis na nim umieszczony. Jeśli się nie uda, to żeton z niewłaściwie wypowiedzianym słowem zostaje na polu cudu i czeka na kolejnego gracza, który odwiedzi to pole (może to być ponownie ten sam gracz).

Opis gry: piramida Cheopsa, kolos, Rodos, wiszące ogrody, ogród, świątynia, Artemidy, Artemida, mauzoleum, Helikarnasie, Helikarnas, posąg, Zeusa, Zeus, latarnia, Faros, cuda, 7 cudów, starożytność, historia, zabytek, zabytki

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa