Plansza do gry Robotnicy w Winnicy

Robotnicy w winnicy – Gra planszowa

Robotnicy w winnicy to ekonomiczna gra planszowa oparta na nowotestamentowej przypowieści. 

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • porównywania liczb
  • dodawania
  • podejmowania decyzji
  • religii
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt.
  • Kostki: do 1o zwykłych dla każdego z graczy
  • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • brak

Zasady gry „Robotnicy w winnicy”:

Jesteś właścicielem winnicy. Winogrona już dojrzały i potrzebujesz robotników do ich zebrania. Wynajęcie robotnika kosztuje 1 monetę a ty na początku masz jedynie 2 monety. Będziesz miał szansę zatrudnić kolejnych, jeżeli sprzedasz zebrane winogrona. Jeśli na koniec będziesz mieć więcej niż 2 monety wygrasz. Masz też szansę przejść do historii jako inspiracja do jednej z przypowieści Jezusa, które teraz możemy przeczytać w Biblii.

Na początku należy ustawić pionek na czerwonym polu z cyfrą 6 (jest to godzina rozpoczęcia pracy) a każdy z graczy dostaje 2 monety. Rozpoczyna osoba, która wyrzuci najwięcej oczek. W pierwszej kolejce wszyscy grający mogą wynająć robotników. Zatrudnienie każdego z nich kosztuje 1 monetę, którą trzeba będzie zapłacić na końcu gry. Za te pieniądze pracują oni do końca dnia (do końca rozgrywki). Każdy wynajęty robotnik to dodatkowa kostka dla gracza. Kiedy minie kolejka u wszystkich osób należy przesunąć pionek o jedno pole w prawo.

W pozostałych kolejkach gracz rzuca posiadanymi kostkami i sumuje uzyskany wynik. Następnie z tabeli odczytuje ile koszów winogron udało się zebrać jego robotnikom i bierze tyle odpowiednich żetonów.

Gdy pionek dotrze na pomarańczowe pole oznacza to, że gracze mogą pojechać na targ i wynająć kolejnych robotników oraz sprzedać tam zebrane winogrona (sprzedaż nie występuje w przypowieści, ale jest potrzebna w grze). Na targu za każde 2 kosze winogron można zarobić 1 monetę. Jako mądry gospodarz nie możesz wynająć więcej robotników niż masz monet (dlatego dodatkowo wprowadzono możliwość sprzedaży winogron). Oczywiście podczas wyjazdu na targ właściciela winnicy robotnicy też zbierają winogrona.

Gra kończy się, gdy pionek będzie na polu 18 a wszyscy gracze skończą swoją kolejkę (po godzinie 18 zwykle kończyła się praca w winnicy). W tym momencie należy wypłacić każdemu robotnikowi zarobek (oddać 1 monetę za każdą kostkę u gracza). Każde pozostałe u gracza 3 kosze winogron wymienia się na 1 monetę. Wszystkie, osoby, które będą miała powyżej 2 monet wygrywają. Osoby, które wynajmowały robotników 4 razy mogą czuć się inspiracją do przypowieści opisanej w Ewangelii Mateusza 20:1-16.

Jeśli gracze zbierają zbyt dużo koszy winogron można ustalić, że na targu wymienia się 3 kosze winogron za 1 monetę.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (10,9 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Robotnicy w winnicy”

Opis gry: Biblia, Nowy Testament, przypowieści, winogrona, winogrono, winnica, robotnicy

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa