Czosnek – darmowa gra planszowa
Czosnek to darmowa gra planszowa, w której gracze ścigają się w celu zebrania większości czosnku z pola. Aby wygrać należy przejąć pola z większością z nich. Na polu oprócz oprócz tej przyprawy rosną też ogórki, pomidory, cukinie, marchewki, pory, papryki, cebule i ziemniaki. Trzeba więc odnaleźć drogę między tymi uprawami. Rozgrywka zajmuje do 10 minut. W grze oprócz elementu losowego duże znaczenie mają decyzje podjęte przez graczy. The English manual is included.
Liczba graczy:
- 2-3
Czas gry:
- rozgrywka szybka (do 10 min)
Ta gra planszowa jest pomocą dydaktyczną do nauki:
- planowania
- podejmowania decyzji
- przeliczania do 6
- radzenia sobie z porażką
Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:
- Pionki: 4 szt. dla każdego gracza (każdy gracz ma swój kolor)
- Kostki: 1 zwykła
- Żetony/Karty: nie
Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:
- Dzień Wegetarian (11 stycznia)
- Dzień Czosnku (19 kwietnia)
- Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu (1 października)
- Dzień Wegan (1 listopada)
- Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (8 listopada)
Zasady gry „Czosnek”:
Wstęp do gry
Gra przeznaczona jest dla 2-3 osób, których celem jest przejęcie większości z 7 umieszczonych na planszy pól z czosnkiem. Przed rozpoczęciem gry należy przygotować jedną zwykłą kostkę oraz po 4 pionki dla każdego gracza. Rozgrywkę rozpoczyna osoba, która wyrzuci najwięcej oczek na kostce. Jeśli taki sam najwyższy wynik uzyska więcej niż jedna osoba, to takie osoby rzucają kolejny raz robiąc między sobą dogrywkę. Po wybraniu pierwszego gracza ustalana jest kolejka – będą to kolejno osoby siedzące po prawej stronie. Pionki gracze trzymają przy sobie w tzw. „ręce”, aż do momentu wystawienia ich na planszę.
Rozgrywka
W swojej kolejce gracz rzuca kostką i ma dwie możliwości:
- Wystawania swojego pionka na planszy. Jest to możliwe, jeśli gracz ma pionka w „ręce” oraz wylosuje liczbę od 1 do 5 a pole przy tej liczbie na planszy nie jest zajęte przez jakikolwiek pionek. Nie można wystawić pionka po wylosowaniu 6 ani na pole, które jest zajęte przez innego (nawet własnego) pionka. Wystawienie pionka nie jest obowiązkowe. Jeśli gracz ma już pionek na planszy może go poruszyć zamiast wystawiać nowego.
- Poruszenia swojego pionka. Jest możliwe, jeśli został on wcześniej wystawiony na planszy. Pionek może poruszać się jedynie między polami połączonymi czarną ścieżką. Można wybrać dowolny kierunek ruchu, ale podczas ruchu w danej kolejce wolno tylko raz przejść przez każde z pól. Powtórne przejście przez jakieś pole jest możliwe dopiero w następnej kolejce.
Jeśli gracz ma już pionka na planszy a wyrzucona liczba oczek nie pozwala na wystawienie nowego pionka, to gracz musi go przesunąć (zwolnić pole z czosnkiem). Jeżeli gracz nie ma pionka na planszy a wylosowane liczba nie pozwala na wystawienie nowego, to kolejka przechodzi na następną osobę.
Koniec gry i wygrana
Koniec gry następuje, gdy jeden z graczy zajmie cztery pola z czosnkiem. Taka osoba wygrywa. Gra kończy się również, gdy wszystkie pola z czosnkiem zostaną zakryte. Wtedy wygrywa osoba lub osoby, które zakryły najwięcej pól z czosnkiem
Liczba stron A4 do wydruku: 3 +1 (Instrukcja po angielsku)
Aby zagrać pobierz grę (2.22 MB) a następnie ją wydrukuj. Plik gry udostępniony jest za darmo bezpośrednio na Basiowe Gry Planszowe oraz na DropBox.
Licencje
- W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com.
- Grę udostępniono na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-SA 4.0)
Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna
brak
Galeria gry „Czosnek”
Opis gry: czosnek, czosnki, warzywo, warzywa, przyprawa, przyprawy, ogórek, ogórki, pomidor, pomidory, cukinia, cukinie, marchewka, marchewki, marchew, por, pory, papryka, papryki, cebula, cebule, ziemniak, ziemniaki
Dodatkowe wykorzystanie gry: brak