Plansza do gry Zagadka matematikusa

Zagadka Matematikusa – Gra planszowa

Zagadka Matematikusa to darmowa gra o odgadywaniu, gdzie jest schowany skarb. Dzieci dostają zapisane symbolami matematycznymi informacje na podstawie, których drogą eliminacji odkryją, gdzie Matematikus umieścił nagrodę. W grze gracze mogą zarówno współpracować jaki i rywalizować ze sobą.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 1-5)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • porównywania liczb
  • symboli matematycznych
  • podejmowania decyzji
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: nie
  • Kostki: nie
  • Żetony/Karty: Karty Zagadek i Karty Podpowiedzi (dołączone do gry)

Zasady gry:

Przed rozpoczęciem gry należy przygotować Karty Zagadek (9 kart) oraz Karty Podpowiedzi (20 kart). Najlepiej ustawić drukowanie dwustronne. Na pierwszej kartce wydrukuje się plansza i list od Matematikusa. Na drugiej będą Karty Zagadek (z jednej strony z informacją, które Karty Podpowiedzi trzeba usunąć a z drugiej, gdzie Matematikus schował swój skarb). Na trzeciej kartce wydrukują się z jednej strony Karty Podpowiedzi dla graczy a z drugiej numery tych kart.

Gdy wszystkie karty będą już gotowe (wydrukowane i wycięte) należy odwrócić Karty Zagadek czerwoną liczbą do dołu a niebieskim napisem do góry. Następnie najmłodszy gracz losuje jedną z kart i kładzie ją w wolnym miejscu na planszy. Należy zrobić to tak, aby czerwony numer nie był dla nikogo widoczny. Pozostałe karty zagadek są odkładane. Bardzo ważne jest, aby wszystkie Karty Zagadek, aż do końca gry pozostały niebieskim napisem do góry. Wylosowana Karta Zagadek informuje graczy, które z Kart Podpowiedzi należy wyjąć przed rozdaniem ich graczom.

Gdy pozostaną w grze tylko właściwe Karty Podpowiedzi pierwszy grający losuje ich 5 sztuk. Kolejni o 1 sztukę mniej niż poprzednik. Następnie wszystkie wylosowane karty są odkładane zielonymi informacjami do góry. Na ich podstawie gracz(e) określa(ją), gdzie Matematikus ukrył skarb. Wszyscy gracze grają jako jedna drużyna, więc im więcej osób, tym jest łatwiej. Po naradzie gracze ustalają, gdzie jest schowany skarb i odkrywają liczbę z zostawionej na planszy Karty Zagadki. Jeśli jest to ta sama liczba wszyscy wygrywają. Jeśli inna to wszyscy przegrywają.

Gracze mogą też rywalizować ze sobą. Wtedy po kolei losują 1 kartę i kładą zielonym napisem do góry. We własnej kolejce, po odkryciu kolejnej karty gracz może zgadywać, gdzie jest skarb. Każdy z graczy ma tylko 1 taką próbę na całą grę. Kto zgaduje mówi numer pudełka i sprawdza odłożoną Kartę Zagadek. Jeśli mu się uda to odsłania tę kartę innym graczom. Jeśli nie, karta pozostaje zakryta dla innych graczy a gra toczy się dalej. Gracz, który się pomylił odpada z gry.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (15,7 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry Zagadki Matematikusa

Opis gry: wieś, wsie, młyn, drzewa, woda, cyfry, cyfra, znaki matematyczne, znak matematyczny, równość, nierówność

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa