Plansza do gry Warszawska Starówka

Warszawska Starówka – Gra planszowa

Warszawska Starówka to darmowa gra, w której gracze wcielają się w przewodników po Starym Mieście w stolicy Polski. Gracze muszą być spostrzegawczy i podejmować decyzje, którym turystom najlepiej mogą pomóc.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • przeliczania w zakresie 1-6
  • planowania
  • podejmowania decyzji
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 10 szt. (czerwone, zielone, żółte, niebieskie)
  • Kostki: 1 zwykła
  • Żetony/Karty: nie

Zasady gry:

Na początku należy ustawić wszystkie 10 pionków turystów na czarnych polach (kolejność i układ nie mają znaczenia). Następnie po kolei gracze rzucają kostką i przesuwają dowolny pionek w kierunku lub po rynku Starego Miasta (kolorowych pól). Gdy pionek dotrze do szarego pola (obok czarnych pól) gracz sam wybiera, czy pionek ma pójść w prawo czy lewo. Kierunku nie można zmienić do końca tej kolejki (pionek nie może zawracać).

Jeśli pionek jest już na rynku Starego Miasta to może poruszać się jedynie po kolorowych i szarych polach (nie można wrócić na czarne). Liczbę pól do przejścia określa rzut kostką. Nie można zatrzymać się na polu, na którym stoi już inny pionek. Przeskoczenie przez stojący na planszy pionek jest możliwe jednak takie pole liczone jest podwójnie. Jeśli gracz nie może wykonać ruchu (inne pionki blokują mu przejście) to kończy kolejkę i traci też następną, aby przemyśleć sobie jak lepiej oprowadzać ludzi po warszawskiej Starówce. Jeśli przesunięty pionek zakończy ruch na polu we własnym kolorze to gracz zdejmuje go z planszy i zabiera (turysta był zadowolony). Jeśli pionek kończy ruch na szarym polu to gracz zdejmuje go z planszy, ale nie zabiera (turysta nie był zadowolony). Jeśli pionek zatrzyma się polu innego koloru niż własny (ale nie szarym) to nic się nie dzieje. Potem kolejka przechodzi na następnego gracza.

Gra kończy się po upływie umówionego czasu lub gdy na planszy pozostanie ustalona wcześniej liczba pionków (może to być 0 lub jakakolwiek inna liczba od 1 do 3). Wygrywa gracz, który zgromadził najwięcej zadowolonych turystów (pionków).

Gra wymaga przygotowania w sumie 10 pionków w różnych kolorach (czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym). Im więcej z tych kolorów tym lepiej. Gra jest jednak możliwa, gdy kolorów będzie mniej. Do gry niezbędna jest również kostka.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (2 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Plansza do gry Warszawska Starówka
Plansza do gry
Opis gry: Warszawa, warszawski, warszawska starówka, Stare Miasto, turyści, turysta, przewodnik,

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa