Plansza do gry Stolarze

Stolarze – Gra planszowa

Stolarze to gra planszowa, w której gracze stają się rzemieślnikami. Zadaniem każdego jest zdobycie renomy przez wykonywanie zleceń na drewniane meble.

Liczba graczy:

  • 2-4

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • dodawania
  • porównywania liczb
  • zawodów
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 6 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 2 zwykłe
  • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Dzień Stolarza (19 marca)
  • Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja)

Zasady gry „Stolarze”:

Przygotowania

Celem każdego stolarza jest zrobienie mebli na zamówienie i zdobycie renomy najlepszego rzemieślnika w okolicy. Przed rozpoczęciem gry należy wyciąć karty mebli i umieścić je obok planszy w stosie obrazkami ku dołowi. Ponadto każdy z graczy powinien mieć 6 pionków lub żetonów do zakrywania pól z kostkami. Do gry niezbędne będą również dwie zwykłe kostki. Zaczyna osoba, który wyrzuci na nich największą sumę.

Zwykłe zamówienia

W swojej kolejce gracz losuje jedno zlecenie ze stosu i kładzie je na wolnym polu z napisem „Zlecenie”. Jeśli nie ma wolnego pola, to należy zdjąć i odłożyć na spód stosu jedną, dowolną z leżących na planszy kart. Po wyłożeniu nowej karty z meblem gracz decyduje się, które z dostępnych zleceń spróbuje zrealizować. Wskazuje pozostałym osobom tę kartę i rzuca kostkami. Jeśli suma jest większa niż liczba gwiazdek na karcie to mebel został zrobiony i gracz zabiera kartę. Jeśli wyrzucono dwie takie same liczby a ich suma jest mniejsza niż wymagana przez kartę to następuje „szczęśliwy zbieg okoliczności” i gracz bez konsekwencji rzuca ponownie dwoma kostkami. Jeżeli suma jest tym razem większa niż wartość karty to gracz ją zabiera. „Szczęśliwy zbieg okoliczności” nie może zdarzyć się dwa razy z rzędu i nawet ponowne wyrzucenie dubletu nie upoważnia do kolejnych rzutów w danej kolejce. Wiadomym jest też, że „szczęście sprzyja odważnym”. Gdy w wyniku pierwszego losowania nie trafi się dublet, gracz może odważnie podmienić rezultat jednej kostki na kostkę narysowaną na swojej części planszy. Wymiana ma sens, jeśli wynik był za mały a po wymianie gracz będzie miał dublet. Wtedy sam tworzy sobie „szczęśliwy zbieg okoliczności” i ma drugą szansę w tej kolejce. Wybraną wartość zakrywa pionkiem i będzie ona dla niego niedostępna do końca gry. „Szczęście sprzyja odważnym” upoważnia jedynie do drugiego rzutu kostkami. Jeśli mebel nie zostanie zrobiony, to jego karta zostaje na stole.

Specjalne zamówienia

Karty z czerwonymi napisami to zlecenia od klientów, którym się bardzo spieszy. Dostępne są jedynie dla stolarza, który je wylosował. Jeśli gracz je wybierze to nie może liczyć na „szczęśliwy zbieg okoliczności” ani na to, że „szczęście sprzyja odważnym”. Dają najwięcej punktów a można je zdobyć tylko wyrzucając dwie takie same liczby (nie zależnie od ich wartości). Jeśli te meble nie zostaną zrobione w kolejce ich wylosowania, to ich karty wracają na jej końcu na spód stosu (nie zostają na stole).

Gra kończy się, gdy nastąpi jedno ze zdarzeń:

  • Jeden z graczy zrobi meble warte 30 punktów. Ta osoba wygrywa.
  • Jeden z graczy ma przynajmniej 5 wykonanych mebli a pozostali w sumie mniej niż ta osoba (bez względu na wartość kart). Ten gracz wygrywa.
  • Upłynął umówiony na początku gry czas. Wygrywa osoba, która w sumie zebrała najwięcej gwiazdek na swoich kartach.

Uwagi i dodatkowe wskazówki

Na stronie 4 dołączono 15 pustych kart. Dziecko może na nich narysować swoje meble i dołączyć je do gry. Dobrze jeśli każdy z graczy ma pionki w swoim kolorze, ale nie jest to konieczne.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (21.3 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Stolarze”

Opis gry: stolarz, stolarze, rzemieślnik, rzemieślnicy, meble, mebel, kanapa, kanapy, szafa, szafy, szafka, szafki, komoda, komody, krzesło, krzesła, rama, ramy, łóżka, łóżko, biurko, biurka, łóżeczko, łóżeczka, drewno, drewniany, zawód, zawody

Dodatkowe wykorzystanie gry: brak

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa