Plansza do gry Morele

Morele – Darmowa gra planszowa

Morele to gra planszowa dla starszych dzieci w przedszkolu. Gra zawiera elementy losowe, ale wynik gry zależy w dużej mierze od decyzji jakie podejmą gracze. W trakcie rozgrywki grający zbierają morele, ale jeśli dokonają złego wyboru, to zostaną jedynie z morelowymi liśćmi. Wygrywa zaś osoba, która zbierze najwięcej owoców. Grać można zarówno ostrożnie jak i ryzykownie. The english manual is included.

Liczba graczy:

 • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa to pomoc dydaktyczna do nauki:

 • przeliczania powyżej 10
 • podejmowania decyzji
 • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
 • Kostki: 1 zwykła
 • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • Dzień Moreli (9 stycznia)
 • Dzień Wegetarian (11 stycznia)
 • Międzynarodowy Dzień Owoców (1 lipca)
 • Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu (1 października)
 • Dzień Wegan (1 listopada)

Zasady gry „Morele”:

Przygotowania

Przed rozpoczęciem gry należy wyciąć żetony moreli i liści oraz przygotować zwykłą kostkę a także po pionku dla każdego gracza.

Na początku każdy z graczy ustawia swój pionek na planszy na dowolnym polu bez moreli (bez uśmiechniętej buźki). Grę rozpoczyna osoba, która jako ostatnia jadła morele. Jeśli nie można jej wyznaczyć to gracz, który wyrzucił najwięcej oczek na kostce.

Rozgrywka

W swojej kolejce gracz rzuca kostką i przesuwa swój pionek w dowolnym kierunku o tyle pól, ile wypadło oczek. Jeśli gracz zakończy ruch na polu z morelą, to odkłada na bok jeden żeton z morelą. Jeżeli kończy kolejkę, to zabiera ten żeton dla siebie. Gdy gra dalej, to znów rzuca kostką i przesuwa pionek o tyle pól, ile wypadło oczek. Jeżeli ruch zakończy się znów na polu z morelą, to odkłada na bok dwa kolejne żetony z morelą. Jeśli teraz kończy kolejkę, to zabiera te 3 żetony dla siebie. Jeśli gra dalej, to znów rzuca kostką i przesuwa pionek o tyle pól, ile wypadło oczek. Jeżeli ruch zakończy się po raz trzeci na polu z morelą, to do odłożonych żetonów moreli dokłada jeszcze 4 i w sumie zabiera ich 7 a kolejka obowiązkowo się kończy. Jeżeli za pierwszym, drugim lub trzecim razem ruch kończy się na polu bez moreli, to gracz bierze żeton z liściem i kończy kolejkę.

Koniec gry i wygrana

Gra kończy, gdy zabraknie żetonów moreli lub liści (nie ma obowiązku grania wszystkimi żetonami i można ich część usunąć na początku rozgrywki). Może się też zdarzyć, że tuż przed końcem gry jeden z graczy nie będzie mógł zabrać tylu żetonów moreli, ile należy mu się zgodnie z regułami. W takim wypadku bierze tyle, ile jest dostępnych a gra się kończy. Wygrywa osoba, która zebrała najwięcej żetonów moreli. Jeśli kilka osób ma ten sam wynik, to wszystkie one wygrywają.

Liczba stron A4 do wydruku: 3 + 1 (the english manual)

Plik gry udostępniony jest za darmo tutaj oraz na DropBox.
Aby zagrać pobierz grę (55.1 MB) a następnie ją wydrukuj.

Licencje

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Morele”

Opis gry: morela, morele, owoc, owoce, liść, liście, roślina, rośliny, jedzenie

Dodatkowe wykorzystanie gry: brak

2 thoughts on “Morele – Darmowa gra planszowa

 1. Jl. Telekomunikasi Terusan Buah Batu 22 listopada 2023 at 10:36

  If the move ends in the apricot space again, he sets aside two more apricot tokens?

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa