Plansza do gry Jubilerzy

Jubilerzy – Gra planszowa

Jubilerzy to gra planszowa, która jest pomocą dydaktyczną powstałą z myślą o Dniu Jubilera, który wypada 10 grudnia. Planszówka nastawiona jest na podejmowanie decyzji przez graczy, choć zawiera też elementy losowe. Ćwiczy przeliczanie do 10 (a w trudniejszym wariancie do 100). The english manual is included.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-3)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • porównywania liczb w zakresie 10 (w trudniejszym wariancie do 100)
  • przeliczania do 10
  • dodawania (w trudniejszym wariancie)
  • podejmowania decyzji
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 10 szt. (kolor nie ma znaczenia)
  • Kostki: nie
  • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Dzień jubilera (1 grudnia)

Zasady gry „Jubilerzy”:

Przygotowania

Gra wymaga przygotowania 10 pionków oraz wycięcia Kart Pierścionków i Kart Akcji (dołączone do gry). Uwaga gra zwiera również angielską instrukcję oraz karty.

Rozgrywka

Najpierw umieszczamy obok planszy zakryte Karty Pierścionków. Następnie wszystkie osoby losują swoje Pierścionki (karty). Podczas losowania nikt nie może zobaczyć, które pierścionki są wybierane. Można uzgodnić, że losuje się tylko jedną lub losuje się więcej kart, ale każdy musi mieć ich po równo. Po wybraniu pierścionków należy ustawić po 1 pionku na każdym pustym polu (na początku kolumny z pierścionkiem). Gracz Karty Akcji należy ułożyć w stos obok planszy napisami do dołu.

Grę rozpoczyna, której imię znalazłoby się na początku listy alfabetycznej. Bierze ona trzy karty ze stosu Kart Akcji kładzie na stole odkryte i wybiera jedną z nich po czym realizuje zapisane na niej działania. Użyta karta odkładana jest na bok. Potem kolejka przechodzi na następnego gracza. Kolejni gracze na początku mają do wyboru: uzupełnić leżącą na stole liczbę Kart Akcji do 3 lub wymienić leżące 2 karty na 3 nowe. W drugim przypadku te dwie karty odkładane są na bok (razem z innymi użytymi). Potem wybiera jedną, która będzie realizowana i po użyciu odkłada ją na bok. Gracz stara się tak wybierać karty, aby pionek dotarł jak najszybciej do wylosowanego przez niego pierścionka. Jeśli zabraknie Kart Akcji, to należy potasować użyte i ułożyć z nich nowy stos. Realizacja zapisów na Kartach Akcji polega na przesunięciu pionków w opisanych na karcie rzędach lub kolumnach o 1 pole.

Wygrana

Gra kończy się, gdy przynajmniej jeden z pionków dotrze na pole z pierścionkiem. W prostszym wariancie wygrywa osoba, której pionek dotarł do mety. Może się zdarzyć, że wszyscy przegrywają, bo na metę dotarł pionek, który nie jest przypisany do żadnego gracza. W trudniejszym wariancie gracze zliczają punkty (liczby z pól, na których stoją ich pionki). Pionki na polach z pierścionkami liczone są po 20 punktów. Wygrywa osoba, która w sumie zebrała najwięcej punktów.

Objaśnienie opisów na kartach

Rzędy to pola ustawione tak ═. Kolumny to pola ustawione tak ║. Najwyższy rząd oznacza rząd najbliżej pustych pól, na którym stoi choć jeden pionek. Najniższy rząd oznacza rząd najbliżej pierścionków, na którym stoi choć jeden pionek. Kolumny mniejsze niż X oznaczają kolumny z pierścionkami o numerach mniejszych od X (na lewo od kolumny z pierścionkiem o numerze X). Kolumny większe niż X oznaczają kolumny z pierścionkami o numerach większych od X (na prawo od kolumny z pierścionkiem o numerze X).

Plik PDF z grą udostępniony jest za darmo tutaj oraz na DropBox.
Aby zagrać pobierz grę (6.51  MB) a następnie ją wydrukuj. Liczba stron A4 do wydruku: 8

Licencje

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Jubilerzy”

Opis gry: pierścień, pierścienie, pierścionek, pierścionki, jubiler, jubilerzy, kamień szlachenty, kamienie szlachetne

Dodatkowe wykorzystanie gry: brak

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa