Plansza do gry Garniec Złota

Garniec złota – Gra planszowa

Garniec złota to gra planszowa, w której gracze ścigając się spotykają po drodze postacie, zamki i pojazdy z bajek. W zależności od tego jaki wykonywany zawód wybrali sobie na początku gry – bajkowe elementy będą miały na nich różny wpływ.

Liczba graczy:

  • 2-8 (najlepiej 3-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • przeliczania do 9
  • orientacji w przestrzeni
  • podejmowania decyzji
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 1 zwykła lub dziesięciościenna dla każdego gracza
  • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Dzień Postaci z Bajek (5 listopada)

Zasady gry „Garniec złota”:

Przygotowanie do gry:

Przed jej rozpoczęciem należy skleić ze sobą obie połówki planszy. Aby łatwo było to zrobić, należy odciąć z górnej połówki niezadrukowany dół a z dolnej połówki niezadrukowaną górę (str. 1-2). Miejsca przecięcia (a potem sklejenia) pokazano na obrazkach w Galerii gry. Następnie trzeba też wyciąć prostokąty z opisem zawodów graczy (str. 4-7). Do gry potrzebne będą również zwykła kostka oraz pionek (dla każdego gracza).

Początek gry:

Rozgrywkę rozpoczyna najmłodszy gracz. W przypadku, gdy trudno go wskazać to grę zacznie osoba, która wyrzuci najwięcej oczek na kostce. Gracz ten wybiera sobie pierwszą kartę z opisem zawodu postaci i zatrzymuje ją do końca gry. Potem podobnie robią to kolejni gracze (w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara).

Rozgrywka:

Wszyscy gracze ustawiają swoje pionki na polu ze strzałką. Rozpoczynając od najmłodszego gracza wszyscy kolejno przesuwają swój pionek o tyle pól, ile wypadło oczek na kostce. Jeśli ruch zakończy się na polu z obrazkiem, to gracz sprawdza, czy z opisu na karcie z opisem zawodu wynika dodatkowe zadanie.

Wygrana:

Gra kończy się, gdy pierwszy z graczy dojdzie do garnca pełnego złota. Nawet jeśli ta osoba wyrzuciła więcej oczek, to zatrzymuje się na polu ze złotem i wygrywa.

Dodatkowe zasady:

Jeśli gracz w wyniku akcji opisanej na karcie postaci przeniesie pionka na pole z obrazkiem, to nie wykonuje polecenia z nim związanego.

Wariant uproszczony:

Wszyscy grają bez losowania kart postaci. Jeżeli gracz zatrzyma pionek na polu z obrazkiem, to mówi z jaką bajka mu się on kojarzy. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa w ocenie pozostałych graczy, to przesuwa się do przodu na najbliższe pole bez obrazka.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (5.98 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Garniec złota”

Opis gry: bajka, bajki, złoto, skarb, skarby, zawody, zawód, profesja, profesje, zoolog, zoolodzy, bajkopisarz, bajkopisarze, pilot, piloci, muzyk,muzycy, kierowca, kierowcy, architekt, architekci

Dodatkowe wykorzystanie gry: brak

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa