Definicja owocu i warzywa | Cykl Podglądamy Przyrodę

Temat: „Przyroda ożywiona i nieożywiona”

Autor: Anna Firek-Marczak

Cel zajęć: Sformułowanie definicji owocu i warzywa.

Grupa wiekowa: przedszkolaki 4-5 lat i uczniowie 6-7 lat

Liczba uczestników: 10-15

Cele operacyjne:

  • zaciekawienie otaczającym nas światem,
  • kształtowanie umiejętności obserwacji
  • edukacja matematyczna – grupowanie przedmiotów w zbiory, części wspólne
  • wprowadzenie podziału na owoce – warzywa
  • doskonalenie zdolności koncentracji

Czytaj dalej lub pobierz od razu scenariusz zajęć przyrodniczych „Definicja owocu i warzywa” wraz z kartami pracy.


Zanim zaczniemy zajęcia należy przygotować:

  • Owoce,
  • Warzywa
  • Nóż
  • Kosz wiklinowy na owoce i warzywa
Spis rzeczy potrzebnych do zajęć z cyklu Podglądamy Przyrodę- Przyroda ożywiona i nieożywiona

Przygotowania do zajęć „Definicja owocu i warzywa”

Nauczyciel przed przyjściem dzieci przygotowuje sale na zajęcia. W różnych miejscach chowa warzywa
i owoce.

Przebieg zajęć „Definicja owocu i warzywa”

Zajęcia dywanowe. Rozmowa.

Pytamy dzieci: Czy owoce i warzywa są roślinami?

Potem informujemy, że nauka o roślinach nazywa się botaniką. Czas na pierwsze zadanie.

Zadanie 1

Dzieci szukają w sali wszystkich ukrytych warzyw i owoców. Znalezione warzywa i owoce dzieci umieszczają w koszu.

Wskazówka
Ważne jest, aby dzieci samodzielnie szukały owoców i warzyw. Powinny przy tym zachować ostrożność. Warto przypomnieć im, że znalezione rośliny odkładamy delikatnie, bo mogą się uszkodzić.

Samodzielność pozwala dzieciom lepiej wczuć się w rolę badacza/naukowca, a przy okazji angażuje więcej zmysłów do obserwacji. Przenosząc dzieci dotykać, zobaczyć, powąchać i posłuchać.

Zadanie 2
Owoce porządkujemy wg wielkości: od największego do najmniejszego.

Definicja owocu:

W botanice, owoc to część rośliny, w której są nasiona. Owoc chroni nasiona potrzebne do dalszego rozmnażania rośliny. W botanice pomidory, ogórki, dynie są owocami.

Zadanie dodatkowe (realizowane w miarę wolnego czasu na zajęciach)
Owoce porządkujemy wg kolorów.

Ogólnie:
Warzywo, to jadalna część rośliny, która nie jest owocem.
W kuchni:
Ogórek, pomidor czy papryka są traktowane jako warzywa.

Definicja warzywa:

Warzywa to jadalne części roślin, jedzone na surowo lub po ugotowaniu, jako danie główne lub dodatek do dania głównego. Warzywa dostarczają wielu wartości odżywczych.

Przykłady warzyw:

  • Korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, burak
  • Bulwiaste: ziemniak, bataty
  • Liściaste: szpinak, sałata, kapusta
  • Łodygowe: szparagi, por, seler naciowy
  • Cebulowe: cebula, czosnek, por
  • Owocowe: pomidor, ogórek, papryka, cukinia, dynia
  • Kwiatowe: kalafior, brokuły, karczoch
  • Strączkowe: fasola, groch, bób

Zadanie 3
Wszystkie elementy dzielimy na dwa zbiory: warzywa i owoce.

Po zapoznaniu się z definicją warzyw i owoców przeprowadzamy doświadczenie. Nożem kroimy owoce i warzywa. Zauważamy, które w środku mają nasiona. Z warzyw owocowych i owoców tworzymy część wspólną. Zabawa ćwicząca pamięć wzrokową Ustawiamy w rządku kilka warzyw i owoców. Z młodszymi dziećmi pracujemy na rządku 4-5 elementowym. Ze starszymi z 7-8 elementowym.

Prosimy, aby dzieci zapamiętały kolejność ułożenia wszystkich elementów w rzędzie. Wybieramy dwoje dzieci z grupy. Jedno dziecko odwraca się tyłem do uczestników i zasłania sobie oczy. W tym czasie drugie dziecko zamienia miejscami w rzędzie dwa elementy: owoc lub warzywo.

Zadanie polega na wskazaniu elementów, które zamieniły się miejscami. Zabawa trwa dopóki każde
dziecko chętne weźmie w niej udział.

Na zakończenie praca plastyczna: rysowanie warzyw i owoców, czyli tworzenie pracy p.t. „Jesienne zbiory”.

Udostępniamy Państwo  scenariusz zajęć „Definicja owocu i warzywa” za darmo. Zawiera od dodatkowo zdjęcia z realizacji zajęć oraz materiały dodatkowe (karty pracy).

Dodatkowe informacje o pliku:

  • Format: PDF
  • Rozmiar: 11.4 MB
  • Wielkość: 8 stron A4

Materiał udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Polska.

Tekst licencji: https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.pl

Dziękujemy za zainteresowanie naszym pomysłem.

.

Jeśli interesują Państwa jedynie karty pracy, to można je zobaczyć i pobrać poniżej (klikając na miniaturkę):

Zadanie 1 ćwiczy spostrzegawczość i polega na odnalezieniu 3 owoców i 3 warzyw na obrazku i połączeniu ich z odpowiednimi literami: O dla owoców i W dla warzyw. Zadanie 2 również ćwiczy spostrzegawczość i rozwija umiejętność dzielenia na zbiory wg jednej wybranej cechy. Polega na połączeniu wszystkich owoców jedną linią a drugą wszystkich warzyw. Zadanie 3 doskonali umiejętność wyróżniania głoski w nagłosie oraz pomaga zapamiętać nazwy owoców i warzyw. Polega na połączeniu linią warzyw i owoców z literą oznaczającą pierwszą głoskę w ich nazwie.

Zobacz wpisy na podobny temat

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa