Co to jest przyroda? | Cykl Podglądamy Przyrodę
Temat: „Co to jest przyroda?”:
Autor: Anna Firek-Marczak
Cel zajęć: Sformułowanie definicji przyrody.
Grupa wiekowa: przedszkolaki 4- 5 lat i uczniowie 6-7 lat
Liczba uczestników: 10-15
Cele operacyjne:
- zaciekawienie otaczającym nas światem
- kształtowanie umiejętności obserwacji
- edukacja matematyczna, w tym grupowanie przedmiotów w zbiory, przeliczanie wprowadzenie pojęcia: więcej – mniej
- kształtowanie uwagi i umiejętności koncentracji
Czytaj dalej lub pobierz od razu scenariusz zajęć przyrodniczych „Co to jest przyroda?” wraz z kartami pracy.
Zanim zaczniemy zajęcia należy przygotować:
Przedmioty codziennego użytku, np:
* łyżka,
* autko,
* pędzel,
* klocki,
* flamastry.
Naturalne rośliny lub ich części, np:
* owoce,
* warzywa,
* liście,
* gałązki.

Przebieg zajęć „Co to jest przyroda?”
Zajęcia dywanowe. Rozmowa.
Dzieci siadają w kręgu na dywanie. Witamy się i przypominamy zasady zachowania obowiązujące na zajęciach. Na dywanie stawiamy kosz z różnymi rzeczami: kamyczkami, warzywami, owocami, liśćmi, mchem, gałązkami, klockami, flamastrami, zabawkami, szczoteczką do zębów itp.
Zadanie 1
Dzieci wyjmują wszystko z kosza.
Wskazówka:
Ważne jest, aby dzieci samodzielnie wyjmowały rzeczy. Powinny przy tym zachować ostrożność.
Warto przypomnieć im, że przedmioty odkładamy delikatnie, bo mogą się uszkodzić lub rozpaść na mniejsze kawałki. Samodzielność pozwala dzieciom lepiej wczuć się w rolę badacza/naukowca a przy okazji angażuje więcej zmysłów do obserwacji. Przenosząc dzieci mogą też zobaczyć, powąchać i posłuchać.
Zadanie 2
Dzieci przy pomocy nauczyciela dzielą przedmioty na zbiory: przyrodnicze i przedmioty wyprodukowane przez człowieka.
Zadanie 3
Dzieci dzielą owoce i warzywa na zbiory wg kolorów.
Porozmawiajmy z dziećmi. W razie potrzeby kierujmy myślenie dzieci poniższymi pytaniami:
- Ile jest elementów w zbiorze koloru czerwonego? Koloru zielonego? Żółtego?
- W którym zbiorze jest tyle samo elementów?
- W którym zbiorze jest więcej elementów, a w którym mniej? Czy w kolorze czerwonym, czy w zielonym?
Podsumowanie:
Czy człowiek może zrobić łyżkę, klocek, szczoteczkę, grzebień itd.?
TAK
Czy człowiek może stworzyć grejpfruta, jabłko, cytrynę itd.?
NIE
Co to jest przyroda? Słuchamy dzieci.
Wniosek:
„Przyroda to jest wszystko to, czego człowiek nie potrafi stworzyć”.

Udostępniamy Państwo za darmo scenariusz zajęć „Co to jest przyroda?”. Zawiera od dodatkowo zdjęcia z realizacji zajęć oraz materiały dodatkowe (dodatkowe karty pracy).
Dodatkowe informacje o pliku:
- Format: PDF
- Rozmiar: 30.9 MB
- Wielkość: 8 stron A4
Materiał udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Polska.
Tekst licencji: https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.pl
Dziękujemy za zainteresowanie naszym pomysłem.
.
Jeśli interesują Państwa jedynie karty pracy to można je zobaczyć i pobrać poniżej (klikając na miniaturkę).




Zadanie 4 ćwiczy umiejętność przeliczania oraz pomaga zrozumieć co jest elementem przyrody, a co wytworem człowieka. Polega na sprawdzeniu czy w pętli jest cztery elementy i w razie potrzeby dorysowania lub skreślenia odpowiedniej liczby elementów. Zadanie 5 polega na przejściu przez labirynt w sposób umożliwiający zebranie po drodze zagubionych przedmiotów. Zadanie 6 ćwiczy umiejętność grupowania elementów w zbiory. Zadanie 7 kształtuje wyobraźnię.
.