Zakładamy ogród | Cykl Podglądamy Przyrodę

Temat: „Przyroda ożywiona i nieożywiona”

Autor: Anna Firek-Marczak

Cel zajęć: Założenie ogrodu

Grupa wiekowa: przedszkolaki 4-5 lat i uczniowie 6-7 lat

Liczba uczestników: 10-15

Cele operacyjne:

  • rozwijanie samodzielności
  • kształtowanie umiejętności przestrzegania kolejności wykonywanych czynności
  • kształtowanie uważnego słuchania instrukcji
  • kształtowanie cierpliwości – czekanie na swoją kolej
  • edukacja matematyczna – mierzenie obwodu cebulek, mierzenie głębokości dołków

Czytaj dalej lub pobierz od razu scenariusz zajęć przyrodniczych „Zakładamy ogród” wraz z kartami pracy.


Zanim zaczniemy zajęcia należy przygotować:

  • Ziemię ogrodniczą
  • Cebulki kwiatowe
  • Cebulę (warzywo)
  • Szkła powiększające (lupy)
  • Skrzynki kwiatowe
  • Centymetr krawiecki (lub inną elastyczną miarkę)
  • Linijkę
  • Patyczki ogrodowe do podpisania nasadzeń
  • Nóż
  • Łyżeczki stołowe lub łopatki (łyżkami dzieciom jest łatwiej kopać dołki na cebulki)
  • Konewki lub butelki z wodą do podlania sadzonek
Spis rzeczy potrzebnych do zajęć z cyklu Podglądamy Przyrodę- Przyroda ożywiona i nieożywiona

Wstęp do zajęć „Zakładamy ogród”

Poznawanie przyrody polega na organizowaniu zajęć praktycznych. Najlepiej w naturze, na świeżym
powietrzu. Zakładanie ogrodów stwarza możliwość np. badań sensorycznych oraz poznanie budowy cebulek kwiatowych.

Przygotowanie do zajęć „Zakładamy ogród”

Aby zajęcia przebiegały sprawnie, warto wcześniej przygotować rabaty kwiatowe w przedszkolnym ogródku. Usunąć chwasty, wzruszyć ziemię lub płytko ją przekopać. Uzupełnić rabaty świeżą ziemią ogrodową. Teren uporządkować, zgrabić. Jeżeli spotykamy się z dziećmi codziennie, to warto je zaangażować do pracy w ogrodzie. W tak przygotowanym ogródku rozpoczynamy zajęcia.

Przebieg zajęć „Zakładamy ogród”

Zajęcia dywanowe. Rozmowa. Zajęcia praktyczne w ogrodzie.

W sali łączymy stoliki tak, aby wszyscy siedzieli razem. Po powitaniu na dywanie, zapraszamy dzieci do stolika. Na stół stawiamy koszyczki z cebulkami, ze zdjęciami kwiatów i cebule – warzywa. Wszystkie dzieci wybierają sobie po jednej cebulce kwiatowej, jednej warzywnej oraz po lupie. Nauczyciel prezentuje sposoby pomiaru. Jeśli jest taka potrzeba, to podchodzi do każdego dziecka. Może pomagać zmierzyć centymetrem obwód cebulki kwiatowej. Im większa cebulka kwiatowa, tym dorodniejsze kwiaty wyrosną na wiosnę.

Cebulę warzywną i kwiatowe nauczyciel kroi na dwie, mniej więcej równe części. Dzieci badają przez lupę budowę przekrojonych cebulek. Opisujemy różnice i podobieństwa. Wszystkie przekrojone cebulki:
warzywna, tulipana i hiacynta mają budowę warstwową.

W przyrodzie występują również cebule, które mają jednorodną strukturę. Przykładem takiej rośliny jest Ziemowit. Nauczyciel korzystając z dołączonego obrazka nazywa poszczególne części budowy cebulki warzywnej.

Budowa cebuli

Co to jest cebula? Otóż, jest to bardzo skrócony – do kilkunastu milimetrów – pęd przekształcony w tzw. piętkę, na której osadzone są mięsiste liście spichrzowe, okryte pojedynczą lub kilkoma suchymi łuskami.
Cebulka ma zmodyfikowaną łodygę, korzeń ale również i przekształcone liście 😉

1- zmodyfikowane liście okrywające
2- zmodyfikowane liście spichrzowe
3 – łodyga
4- piętka- zmodyfikowana łodyga – krótkopęd
5- korzenie przybyszowe – krótkie


Liście
Częścią jadalną cebuli są mięsiste liście (białe, fioletowe, żółte), tworzące w dolnej części rośliny cebulę. Z cebuli wyrastają także zielone liście, obłe i dęte – szczypiorek.

Korzeń
Cebula wytwarza wiązkowy system korzeniowy sięgający 30-40 cm. Tłumaczymy dzieciom, gdzie w cebulkach znajdują się korzonki i którą stroną sadzimy je do gleby. Do nasadzeń wybieramy największe.

Sadzenie

We wrześniu i na początku października do gleby lub skrzynek sadzimy hiacynty. Natomiast tulipany w listopadzie. Unikamy, w ten sposób, przedwczesnego kiełkowania tulipanów, gdy temperatury mogą być wyższe, a dni słoneczne.

W ogródku badamy ziemię. Palcami sprawdzamy jej wilgotność, lepkość, grudkowatość – jest to bardzo dobre ćwiczenie sensoryczne. Bawimy się przesypując ziemię przez palce. Obserwujemy, jak dzieci reagują. Prace ziemne często kojarzone są z pracami brudnymi i to doświadczenie może być pierwszym tego typu w życiu młodego człowieka.

Nauczyciel pokazuje kolejne czynności. Mali ogrodnicy uczą się działania wg instrukcji i wykonywania poszczególnych czynności w odpowiedniej kolejności.

  1. Wybierają miejsca nasadzeń.
  2. Linijką odmierzają odległości między nasadzeniami.
  3. Wykopują dołki na cebulki.
  4. Mierzą głębokość dołków.
  5. Sadzą cebulki i zasypują je ziemią.
  6. Na końcu podlewają sadzonki, a miejsca nasadzeń zaznaczają
    podpisanymi patyczkami ze swoimi imionami i nazwą rośliny.

Źródła:
https://sites.google.com/site/cebula19940510/home/budowa-cebuli
https://zojalitwin.wordpress.com/tag/rozmnazanie-cebulowych/

Udostępniamy Państwo  scenariusz zajęć „Zakładamy ogród” za darmo. Zawiera od dodatkowo zdjęcia z realizacji zajęć oraz materiały dodatkowe (karty pracy).

Dodatkowe informacje o pliku:

  • Format: PDF
  • Rozmiar: 10.1 MB
  • Wielkość: 8 stron A4

Materiał udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Polska.

Tekst licencji:  https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.pl

Dziękujemy za zainteresowanie naszym pomysłem.

.

Jeśli interesują Państwa jedynie karty pracy, to można je zobaczyć w pełnej rozdzielczości i pobrać poniżej (klikając na miniaturkę):

.

Zadanie 1 ćwiczy umiejętność przeliczania, a polega na pokolorowaniu odpowiedniej liczby tulipanów na czerwono i żółto. Zadanie 2 wymaga umiejętności planowania i logicznego myślenia. Polega na pokolorowaniu 9 pól tak, aby nie sąsiadowały za sobą pola w jednym kolorze.

.

Zobacz wpisy na podobny temat

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa