Plansza do gry Bezpieczne Zabawy

Bezpieczne zabawy – Gra planszowa

Bezpieczne zabawy to gra planszowa, w której dzieci utrwalają znajomość zasad bezpieczeństwa na placu placu zabaw.

Gra powstała na prośbę Anny.

Liczba graczy:

 • dowolna (najlepiej 2-4 osoby)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

 • przeliczania w zakresie 1-6
 • zasad zachowania
 • bezpiecznej zabawy
 • podejmowania decyzji
 • czytania

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
 • Kostki: 1 zwykła
 • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • Dzień Dobrych Rad (13 czerwca)

Zasady gry „Bezpieczne zabawy”:

Przed rozpoczęciem gry gracze biorą po 1 karcie „Umiem się bezpiecznie zachować” i ustawiają swoje pionki na dowolnym czarnym polu przy wejściu na plac zabaw. Karty Aktywności odkładamy z boku planszy (najlepiej w osobnych stosach dla każdego opisywanego miejsca). Pierwsza rozpoczyna osoba, która wyrzuci najwięcej oczek o ile nie będzie to 6 oczek. Osoby z szóstkami nie mogą rozpocząć gry.

Celem każdego jest przejście przez cały plac zbaw w bezpieczny sposób. Nie ważne czy gracz najpierw skieruje się w stronę ławek czy w kierunku huśtawki, aby wygrać musi przejść całą trasę. Zabronione jest szybkie bieganie po placu zabaw, więc gdy gracz wyrzuci 6 oczek musi powiedzieć „zwalniam” i przesunąć się do przodu na najbliższe kolorowe (niebiałe) pole. Kto o tym zapomni traci swoją kartę „Umiem się bezpiecznie zachować!”. Jeśli nie ma już karty – odpada z gry.

Jeśli pionek zatrzyma się na kolorowym polu, gracz bierze Kartę Aktywności z ilustracją miejsca, w którym się zatrzymał i czyta jaka myśl przyszła mu do głowy. Potem musi skomentować czy jest to bezpieczne czy nie. Jeżeli skomentuje dobrze, to nic się nie dzieje. Kto się pomyli traci swoją kartę „Umiem się bezpiecznie zachować!”. Jeśli nie ma już tej karty, to odpada z gry.

Wygrywa każda osoba, która przejdzie przez plac zabaw i nie odpadnie z gry. Najlepsi dodatkowo zachowają swoją kartę „Umiem się bezpiecznie zachować!”.

Uwagi dla rodziców/nauczycieli:

 1. Dla każdej aktywności na placu zabaw pozostawiono jedną kartę bez podpisu. Można na niej samodzielnie coś napisać, indywidualizując grę pod własne dzieci.
 2. Pustą kartę można też pozostawić w rozgrywce, aby dzieci same wymyśliły jakiś przykład zachowania w danym miejscu i oceniły go pod względem bezpieczeństwa.
 3. Można również nagradzać każdą prawidłową odpowiedź jedną dodatkową kartą „Umiem się bezpiecznie zachować!” Wtedy wygra osoba, która zgromadzi najwięcej tych kart po przejściu przez cały plac zabaw.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (3,80 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „Bezpieczne zabawy”

Opis gry: plac, zabaw, huśtawka, huśtawki, fontanna, fontanny, zjeżdżalnia, zjeżdżalnie, ławka, ławki, zachowanie, bezpieczeństwo

Wykorzystanie gry:

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa