Logo projektu SuperDzieciaki

Projekt edukacyjny SuperDzieciaki


SuperDzieciaki to zbiór pomysłów na rozwijanie naturalnej ciekawości dzieci. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym są ciekawe świata. Pochłaniają go wszystkimi zmysłami. Warto w nich rozwijać te naturalne skłonności i talenty zanim radość z odkrywania świata zostanie w nich stłamszona przez konieczność rozwiązywania zadań matematycznych, fizycznych, chemicznych i biologicznych i nauki na pamięć rzeczy, których nigdy nie obserwowali w swoim otoczeniu. Według tego pomysłu prowadzone są zajęcia „Młodzi naukowcy” w Fundacji CZAS DZIECIŃSTWA. Jest to dwuletni program zajęć naukowych dla przedszkolaków. Materiały dodatkowe do zajęć oraz krótki opis zajęć znajdziecie Państwo tutaj.

Czytaj dalej...
Basiowe Gry Planszowe

Projekt edukacyjny Basiowe Gry Planszowe


Basiowe Gry Planszowe to zbiór darmowych gier planszowych dla dzieci, które mogą być pomocami dydaktycznymi w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej. Gry dostępne są w formacie PDF na stronie www.debinski.edu.pl. Wystarczy pobrać i wydrukować. Niektóre gry mają na tyle prostą szatę graficzną, żeby można je było drukować na domowych urządzeniach bez oglądania się na koszty. W większości przypadku potrzebne będą też pionki i kostki do gry, czasami również specjalne żetony. Starałem się, aby zdobycie tych dodatków nie było uciążliwe. Praktycznie wszystkie gry umieszczone w portalu jest używana przy realizacji podstawy programowej w przedszkolu. Czasami są też formą środkiem do świętowania nietypowych świąt w przedszkolach.

Czytaj dalej...
Okładka do materiałów dodatkowych do zajęć naukowych: Tworzenie i testowanie samolotów

Tworzenie i testowanie samolotów. 06. Młodzi naukowcy


6. zajęcia z cyklu Młodzi Naukowcy miały za zadanie pokazać dzieciom czym jest Tworzenie i testowanie samolotów. Były to szóste zajęcia w bloku „Powietrze„. Podczas tego spotkania przedszkolaki badały jak spada papier, jeśli nadano mu różny kształt. Skonstruowały najprostszy i najbardziej popularny model papierowego samolotu, czyli „Strzałę”. Dowiedziały się jak należy trzymać i rzucać samolotem, aby doleciał on najdalej. Podczas zajęć szukały odpowiedzi na następujące pytania: Książeczka z opisem eksperymentów do tego tematu oraz miejscem do notowania obserwacji przez dzieci jest do pobrania poniżej: Wersja: PDF | DOCX (Word). Uwagi do realizacji zajęć pt. Tworzenie i testowanie samolotów: Aby móc zrealizować te zajęcia niezbędne będą: Kartki papieru, ołówki do notowania Warto również zobaczyć materiały: Zajęcia 1-12 | Zajęcia 13-22 | Zajęcia 23-35 | Zajęcia 36-44 | Zajęcia 45-47 | Zajęcia 48-54 | Zajęcia 55-57 | Zajęcia 58-65 |

Czytaj dalej...

Swobodne spadanie. 05. Młodzi naukowcy. Projekt SuperDzieciaki


5. zajęcia z cyklu Młodzi Naukowcy miały za zadanie pokazać dzieciom czym jest swobodne spadanie. Były to piąte zajęcia w bloku „Powietrze„. Podczas tego spotkania przedszkolaki badały jak spadają różne przedmioty. Dowiedziały się też, że co mogło zainspirować dawnych wynalazców do stworzenia latających maszyn zwanych helikopterami. Sprawdziły, że w jaki sposób można zbudować papierowy model helikoptera zbliżonego do starożytnej zabawki – chińskiego bąka. Podczas zajęć szukały odpowiedzi na następujące pytania: Pytanie 21: Jak latają liście? Pytanie 22: Jak spada papier? Pytanie 23: Co lata jak helikopter? Pytanie 24: Jak spada kartka ze śmigłami? Pytanie 25: Który kształt papierowego helikoptera jest najlepszy? Książeczka z opisem eksperymentów do tego tematu oraz miejscem do notowania obserwacji przez dzieci jest do pobrania poniżej: Wersja: PDF | DOCX (Word). Uwagi do realizacji zajęć pt. Swobodne spadanie: Aby móc zrealizować te zajęcia niezbędne będą: Kartki papieru, nożyczki, liście różnych kształtów, kasztan, żołądź, owoce (noski) klonu, spinacze biurowe. Warto również zobaczyć materiały: Zajęcia 1-12 | Zajęcia 13-22 | Zajęcia 23-35 | Zajęcia 36-44 | Zajęcia 45-47 | Zajęcia 48-54 | Zajęcia 55-57 | Zajęcia 58-65 |

Czytaj dalej...

Ściśliwość powietrza. 04. Młodzi naukowcy. Projekt SuperDzieciaki


4. zajęcia z cyklu Młodzi Naukowcy miały za zadanie pokazać dzieciom czym jest Ściśliwość powietrza. Były to czwarte zajęcia w bloku „Powietrze„. Podczas tego spotkania przedszkolaki wykorzystując strzykawki zmniejszały objętość powietrza. Dowiedziały się też, że ściśnięte powietrze ma tendencje do rozprężania, choć nie do początkowego stanu. Zobaczyły, że nadmuchany balon działa jak silnik odrzutowy. Sprawdziły, że choć balony latają w nieprzewidywalny sposób, to można je zmusić do przelotu po wyznaczonej trasie. Podczas zajęć szukały odpowiedzi na następujące pytania: Pytanie 16: Czy powietrze można ścisnąć? Pytanie 17: Czy powietrze chce pozostać ściśnięte? Pytanie 18: Czy balon może zostać odrzutowcem? Pytanie 19: Jak zmusić balon, aby latał tam, gdzie chcemy? Pytanie 20: Jak poprawić osiągi latającego balonu? Książeczka z opisem eksperymentów do tego tematu oraz miejscem do notowania obserwacji przez dzieci jest do pobrania poniżej: Wersja: PDF | DOCX (Word). Uwagi do realizacji zajęć pt. Ściśliwość powietrza: Aby móc zrealizować te zajęcia niezbędne będą: Strzykawki różnej wielkości, balony, pompka do balonów, słomki do picia, sznurek, nożyczki, taśma klejąca. Wskazówka: Jeśli dzieci nie mogą jednocześnie zatykać otworu wylotowego i naciskać tłoka w doświadczeniach 16-17, to mogą zatkać otwór palcem i naciskać tłokiem (całą strzykawką) na twardą powierzchnię, np. stolik. Warto również zobaczyć materiały: Zajęcia 1-12 | Zajęcia 13-22 | Zajęcia…

Czytaj dalej...

Latanie. 03. Młodzi Naukowcy. Projekt SuperDzieciaki


3. zajęcia z cyklu Młodzi Naukowcy miały za zadanie pokazać dzieciom czym jest latanie. Były to trzecie zajęcia w bloku „Powietrze„. Podczas tego spotkania przedszkolaki sprawdzały, czy są w stanie dmuchać na tyle długo i mocno, żeby zmusić lekkie przedmioty do latania. Dowiedziały się też, że kształt przedmiotów wpływa na ich zdolność do latania oraz tor lotu. Zobaczyły, że dmuchanie z tą samą siłą na przedmioty potrafi je utrzymać w powietrzu – nawet jeśli strumień powietrza nie jest skierowany bezpośrednio od dołu. Podczas zajęć szukały odpowiedzi na następujące pytania: Pytanie 11: Czy dasz radę dmuchać z tą samą siłą i czy możesz zmusić przedmioty do dłuższego latania? Pytanie 12: Jak latają przedmioty o opływowych kształtach? Pytanie 13: Jak latają przedmioty o różnych kształtach? Pytanie 14: Co dzieje się z przedmiotami, gdy dmuchamy na nie z tą samą siłą? Pytanie 15: Co dzieje się z przedmiotami, gdy dmuchamy na nie z różną siłą? Książeczka z opisem eksperymentów do tego tematu oraz miejscem do notowania obserwacji przez dzieci jest do pobrania poniżej: Wersja: PDF | DOCX (Word). Uwagi do realizacji zajęć pt. Latanie: Aby móc zrealizować te zajęcia niezbędne będą: Kartka papieru, drobne przedmioty, piłeczka pingpongowa, suszarka do włosów z dwoma lub więcej poziomami nawiewu…

Czytaj dalej...

Funkcje gier planszowych


W Internecie można znaleźć wiele artykułów na temat tego jakie są funkcje gier planszowych. Wpisując w wyszukiwarkę tę właśnie frazę otrzymałem około 630 000 wyników. Temat jest więc dość dobrze opracowany. Ja jednak chcę spojrzeć na tę sprawę subiektywnie, choć pewnie część z nich powtórzę. Postaram się Państwu przestawić 9 powodów dla których gram z dziećmi w zerówce a przy okazji, które mam na myśli tworząc gry m.in. przedszkolaków ze Społecznego Przedszkola Integracyjnego w ramach projektu Basiowe Gry Planszowe. Jutro, czyli 10 października obchodzimy Dzień Gier Planszowych, więc to dobra okazja, aby przeczytać czemu warto grać w planszówki i jakie mają one funkcje.

Czytaj dalej...

Dzień Gier Planszowych 10.10.2024


Już jutro, czyli 10 października będziemy obchodzić Dzień Gier Planszowych. Z tej okazji przypominamy, że zawsze jest dobra pora na przerwę na planszówkę, a wszystkie gry udostępnione w projekcje Basiowe Gry Planszowe są darmowe. Odrobina przyjemności nie musi więc być kosztowna.

Czytaj dalej...

Siła Powietrza. 02. Młodzi naukowcy. Projekt SuperDzieciaki


2. zajęcia z cyklu Młodzi Naukowcy miały za zadanie pokazać dzieciom jaka jest siła powietrza. Były to drugie zajęcia w bloku „Powietrze„. Podczas tego spotkania przedszkolaki sprawdzały jak powietrze przesuwa lekkie przedmioty i jaki jest potem tor ich lotu. Dowiedziały się też, że ruchome powietrze może może unosić przedmioty nawet jeśli prąd powietrza jest ponad przedmiotem. Zobaczyły, że dmuchanie pod giętki przedmiot może go wygiąć ku dołowi. Sprawdziły, że pęd powietrza może zbliżać do siebie przedmioty. Podczas zajęć szukały odpowiedzi na następujące pytania: Pytanie 6: Czy ruchome powietrze ma siłę? Pytanie 7: Co dzieje się z papierem, gdy nie może spadać, a dmuchamy pod niego? Pytanie 8: Co dzieje się z papierem, gdy nie może spadać, a dmuchamy nad niego? Pytanie 9: Czy można wygiąć kartkę dmuchając pod nią? Pytanie 10: Czy poruszające się powietrze może coś „skleić”? Książeczka z opisem eksperymentów do tego tematu oraz miejscem do notowania obserwacji przez dzieci jest do pobrania poniżej: Wersja: PDF | DOCX (Word). Uwagi do realizacji zajęć pt. Siła powietrza: Aby móc zrealizować te zajęcia niezbędne będą: 3 kartki cienkiego lub zwykłego papieru formatu A4, 2 nitki (przynajmniej po 20 cm), 2 krzesła, 2 pudełka (np. po butach lub inne o wielkości umożliwiającej oparcie na…

Czytaj dalej...
Siła powietrza. Materiały dodatkowe do zajęć

Ciśnienie atmosferyczne. 01. Młodzi naukowcy. Projekt SuperDzieciaki


1. zajęcia z cyklu Młodzi Naukowcy miały za zadanie pokazać dzieciom czym jest ciśnienie atmosferyczne i jak wpływa na przedmioty oraz wodę. Były to pierwsze zajęcia w bloku „Powietrze„. Podczas tego spotkania przedszkolaki sprawdzały jak powietrze może blokować dostęp wodzie. Dowiedziały się też, że nieruchome powietrze może zrobić górkę lub dołek w wodzie. Podczas zajęć szukały więc odpowiedzi na następujące pytania: Pytanie 1: Czy nieruchome powietrze ma siłę? Pytanie 2: Co dzieje się, gdy nieruchome powietrze nie blokuje wody? Pytanie 3: Jak powietrze może utrzymać suchy przedmiot pod wodą? Pytanie 4: Czy nieruchome powietrze może podnieść wodę? Pytanie 5: Czy nieruchome powietrze blokuje ruch? Książeczka z opisem eksperymentów do tego tematu oraz miejscem do notowania obserwacji przez dzieci jest do pobrania poniżej: Wersja: PDF | DOCX (Word). Uwagi do realizacji zajęć pt. Ciśnienie atmosferyczne: Aby móc zrealizować te zajęcia niezbędne będą: Miska z wodą (najlepiej przezroczysta), słoik, piłeczka pingpongowa, linijka, kartka papieru formatu A4 (lub większa). Jeśli w doświadczeniu 5 kartka się unosi na tyle, żeby linijka spadła, to należy powtarzać eksperyment, że karta zablokuje linijkę (zmniejszając wystającą część). Dla pokazania różnicy dzieciom można też zrobić to doświadczenie jedynie przy pomocy linijki. Wtedy uderzenie w nawet niewiele wystającą część będzie powodowało efektowny spadek…

Czytaj dalej...
Plansza do gry Karawana Osiołków

Karawana Osiołków. Darmowa gra planszowa. Basiowe Gry Planszowe


Karawana Osiołków to gra zwierzętach pociągowych jakimi są osły. Każdy z graczy musi zapakować na nie swoje towary. Komu się to uda, ten wygrywa. Niestety towarów jest więcej niż miejsca na nie. Gra wymaga od dzieci umiejętności dodawania w zakresie 12. Została przygotowana jako pomoc dydaktyczna na Światowy Dzień Osła, który wypada co roku 8 maja i ma celu pokazanie ciężkiej oraz pożytecznej pracy tych zwierząt. Gra przeznaczona jest dla dwóch osób, choć może grać też więcej.

Czytaj dalej...
Elektroliza. Materiały do zajęć naukowych dla dzieci

Elektroliza. 63. Młodzi naukowcy. Projekt SuperDzieciaki


63. zajęcia z cyklu Młodzi Naukowcy miały za zadanie pokazać dzieciom czym jest elektroliza. Były to siódme zajęcia w bloku „Prąd elektryczny„. Podczas tego spotkania przedszkolaki sprawdzały, czy prąd płynie przez wodę i jak jej czystość wpływa na przewodzenie prądu. Dowiedziały się też jak jeden metal pokryć warstwą drugiego, czyli poznały galwanizację. Podczas zajęć szukały więc odpowiedzi na następujące pytania: Pytanie 286: Czy prąd może płynąć przez wodę? Pytanie 287: Kiedy prąd może płynąć przez wodę? Pytanie 288: Co robi prąd płynący przez wodę? Książeczka z opisem eksperymentów do tego tematu oraz miejscem do notowania obserwacji przez dzieci jest do pobrania poniżej: Wersja: PDF | DOCX (Word). Uwagi do realizacji zajęć pt. Elektroliza: Aby móc zrealizować te zajęcia niezbędne będą: bateria lub transformator, woda destylowana, woda z kranu, roztwór soli kuchennej w przezroczystym naczyniu, przewody, 2 gwoździe stalowe, drut miedziany. Przydadzą się nożyczki lub kombinerki do przecięcia przewodu. Zamiast baterii można też użyć transformatora. Pozwoli on na zmianę napięcia płynącego prądu i sprawdzenie, czy wpływa to na ilość wydzielanej substancji, w tym gazów. Efektem ubocznym podczas elektrolizy będzie zabarwianie się wody. Podobnie jak osad na miedzianym drucie i czernienie stalowych gwoździ będzie to świadectwem wydzielenia się rożnych substancji podczas elektrolizy. Warto również zobaczyć…

Czytaj dalej...