Plansza do gry π (Pi)

π (Pi) – Gra planszowa

π (Pi) to gra planszowa, w której dzieci szacują czy wyrzucą na kostce liczbę mniejszą czy większą od kolejnej cyfry w rozwinięciu liczbie Pi. Gra jest losowa i nie zachowuje klasycznej przemienności ruchów.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-3)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • porównywania liczb w zakresie 10
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 1 zwykła dla każdego gracza
  • Żetony/Karty: nie

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Dzień Matematyki (12 marca)
  • Dzień Liczbu Pi (14 marca)

Zasady gry „π (Pi)”:

Przygotowania:

Przed rozpoczęciem gry należy przygotować po pionku i kostce dla każdego gracza. Na początku należy wyznaczyć osobę, która rozpocznie rozgrywkę. W tym celu wszyscy gracze równocześnie zaczynają rzucać swoimi kostkami. Kto pierwszy wyrzuci 3 mówi na głos „trzy” a pozostali gracze w tym momencie przestają rzucać. Osoba, która jako pierwsza wylosowała 3 zaczyna grę. Po niej będą poruszać się pozostali gracze(w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara).

Rozgrywka:

Na początku pierwszy gracz ustawia swój pionek na planszy na białej liczbie 3. Potem sprawdza jaka jest kolejna cyfra i ocenia czy wyrzuci liczbę mniejszą czy większą (mówi „więcej” lub „mniej” na głos przed rzutem). Następnie rzuca kostką i jeśli dobrze przewidział wynik, to przesuwa pionek o 1 pole (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Potem znów ocenia itd. Kolejka gracza trwa, aż popełni błąd przy szacowaniu kolejnej cyfry w liczbie π. Po popełnieniu błędu kolejka przechodzi na następną osobę a pionek zostaje na miejscu do którego wcześniej dotarł. Jeśli gracz wyrzuci dokładnie tyle, ile wynosi kolejna cyfra, to przenosi swój pionek o 3 pola do przodu, ale kolejka przechodzi na następną osobę.

Koniec gry / wygrana:

Gra kończy się, gdy jeden z graczy przejdzie swoim pionkiem przez całe koło (wróci na białą cyfrę 3). Pierwsza osoba, która tego dokona wygrywa.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (282 KB) na Basiowe Gry Planszowe lub z DropBox.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Galeria gry „π (Pi)”

Opis gry: matematyka, koło, koła, pi, π, cyfry, cyfra, liczby, liczba

Dodatkowe wykorzystanie gry: brak

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa