Plansza do gry "Skarb syren"

Skarb syren – Gra planszowa

Skarb syren to gra planszowa dla 2-3 graczy. Zadaniem każdego z nich jest wypłynięcie z głębin i zdobycie skarbu. Gra ćwiczy umiejętność rozróżniania prawej i lewej strony.

Gra powstała na prośbę użytkownika Maria Szyfter.
(szczegóły na stronie www.basiowegry.wordpress.com/wasze-prosby/)

Liczba graczy:

 • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

 • porównywania liczb
 • planowania
 • podejmowania decyzji
 • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
 • Kostki: 1 specjalna (3 ścianki z napisem „prawy” lub literą „P” i 3 ścianki z napisem „lewy” lub literą „L”) lub moneta z literami L i P.
 • Żetony/Karty: tak, ale tylko do modyfikacji logopedycznej (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • Europejski Dzień Morza (20 maja)
 • Światowy Dzień Morza (27 września)

Zasady gry:

Gra „Skarb syren” wymaga przygotowania specjalnej kostki: 3 ścianki z napisem „prawo” (lub literą P) oraz 3 ścianki z napisem „lewo” (lub literą L). W tym celu można na zwykłej kostce napisać niezmywalnym flamastrem odpowiednie litery lub nakleić napisy na sześcienny klocek. Można też użyć monety czy żetonu podpisując P na awersie a L na rewersie.

W grze wszyscy gracze stają się syrenami. Każdy ma za zadanie dotarcie do legendarnego skarbu znajdującego na powierzchni morza. Zwykłe ryby nie stanowią zagrożenia dla syren, wiec z pola z takim obrazkiem zawsze trafia się bliżej powierzchni (do góry). Rekiny bywają groźne, więc przy braku szczęścia gracz może być zmuszony do pójścia drogą, która oddali go od upragnionej powierzchni.

Wszyscy gracze siadają z jednej strony stołu/gry. Ułatwi to sprawdzanie prawidłowości wybranego kierunku (u wszystkich graczy lewa i prawa strona kartki będzie w tym samym miejscu). Gra rozpoczyna się od ustawienia pionków na polu „start”. Następnie kolejno rzucają kostką i sprawdzają, w którym kierunku trzeba przesunąć pionek. Przesuwają go do kolejnego pola po jednej z linii wychodzących do góry (z pola, na którym stoją). W przypadku pola z rekinem może się zdarzyć, że choć linia początkowo idzie do góry to jej koniec będzie się znajdował niżej. Gra kończy, gdy pierwszy gracz dotrze do wyspy ze skarbem.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (916 KB) na Basiowe Gry Planszowe lub z:

| Gra na chomikuj.pl | Gra na DropBox | Gra na GoogleDrive |

Gra stworzona z wykorzystaniem grafiki na licencji Public Domain z openclipart.org

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

Grę można w łatwy sposób przystosować grę do ćwiczenia różnicowania głosek z różnych szeregów. W tym celu określamy głoski do rozróżniania wpisując je do kwadracików na górze głównej planszy. W ten sposób ustalamy dodatkową zasadę do gry – zamiast rzucania kostką będzie losowanie kartoników. Np. różnicując „s” i „sz” mówimy dzieciom, że mowa syren jest inna od naszej i jeśli twoja syrenka w swojej kolejce usłyszy „s” to będzie musiała skręcić w prawo. Jeśli usłyszy „sz” to będzie musiała skręcić w lewo. Poniżej zamieszczam przykładowe karty dla głosek „s” i „sz”. Do gry dołączone są też puste karty, aby każdy mógł wpisać użyć potrzebnych mu słów czy sylab.

Opis gry: morze, skarb, syreny, woda, morza, ocean, syrena, wyspa, wyspy

One thought on “Skarb syren – Gra planszowa

 1. Maria Szyfter 3 grudnia 2014 at 01:29

  Fantastyczna! Dziękuję:-)

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.