Plansza do gry Rut i Noemi

Rut i Noemi – Gra planszowa

Rut i Noemi to gra planszowa opierająca się na współpracy 2 dzieci. Oparta jest na motywach biblijnej historii Rut i jej teściowej Noemi. Obie kobiety wracają do Betlejem, aby tam szukać lepszego życia.

Gra może służyć również do nauki:

• przeliczania w zakresie 1-6
  • dodawania
  • religii
  • współpracy
  • zmiany ról

Biblijna podstawa gry:

• Księga Rut 1:6-22

Gra wymaga dodatkowo:

• Pionki: 2 szt
  • Kostki: 1 zwykła
  • Żetony/Karty: tak, dołączone do gry

Zasady gry:

Gra przeznaczona jest dla 2 graczy. Jeden wciela się w postać Noemi a drugi w Rut. Obie postacie podróżują razem i tylko razem mogą wygrać lub przegrać. Na początku należy ustawić pionek na domku z napisem Moab a drugi na cyfrze 9 na linii czasu (CZAS DO ŻNIW). Następnie gracze wybierają, którą z postaci będą grać i biorą dla siebie odpowiednie karty. Potem jeden z graczy rzuca kostką i przesuwa pionek na mapie o tyle pól, ile wypadło na kostce. Jeśli ruch kończy na polu, które dotyka obrazka chaty lub nomada to gracz rzuca jeszcze raz kostką, uwzględnia ewentualny bonus od własnej postaci :

• Rut:        +1 do rzutu kostką przy spotkaniu z nomadem
  • Noemi:  +1 do rzutu kostką w wiosce

a następnie sprawdza co się wydarzyło:

Nomad:

• 1-2: Jedziesz w złą stronę. Cofasz się o 2 pola
  • 3-4: Nic się nie dzieje
  • 5-7: Jedziesz na wielbłądzie. 2 pola do przodu.

Wioska:

• 1-2: Zbyt długo rozmawiacie. Tracicie 1 kolejkę.
  • 3-4: Nic się nie dzieje.
  • 5-7: Ludzie pokazują ci skrót. Idziecie 2 pola do przodu.

Po zakończeniu ruchu gracz dodatkowo przesuwa w prawo o 1 pole pionek na linii czasu. W drugiej kolejce kostką rzuca drugi gracz. Przesuwa pionek na mapie, ewentualnie wykonuje polecenia związane z zatrzymaniem się na polu z chatą lub nomadem. Na koniec dodatkowo przesuwa w prawo o 1 pole pionek na linii czasu. I tak na zmianę w następnych kolejkach. Gra kończy się momencie dotarcia do Betlejem. Jeśli gracze zdążą zanim pionek dotrze do pola „Żniwa” lub gdy na nim stanie wygrywają. Jeśli pionek przesunie się na pole „ZBYT PÓŹNO” (pionek wyjdzie na prawo, za pole z napisem „ŻNIWA”) to przegrywają.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (1,09 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub z:

| Gra na DropBox | Gra na GoogleDrive |

Gra dostępna również (może wymagać dodatkowego, płatnego transferu)

| Gra na chomikuj.pl |

Gra stworzona w OpenOffice z wykorzystaniem grafik na licencji Public Domain.

Brak

Opis gry: Izrael, Moab, podróż, Rut, Noemi, Biblia, Stary Testament

Sprawdzono

16.10.2016