Plansza do gry "Przypowieść o minach"

Przypowieść o minach – Gra planszowa

Przypowieść o minach to gra planszowa dla 1-10 dzieci. W grze każdy gracz wciela się w postać sługi opisanego w nowotestamentowej przypowieści Jezusa. Zadaniem wszystkich będzie zarobienie pieniędzy. W tym celu gracze odwiedzą różne miejsca, gdzie inwestując posiadane miny (starożytne monety) w pracę robotników, rolników, rzemieślników czy kupców, będą mogli spodziewać się zysku. Trzeba się jednak spieszyć, bo król wkrótce wróci i będzie się chciał rozliczyć.

Gra może służyć również do nauki:

• parzystości i nieparzystości (przy przeliczaniu rzutu kostką na punkty ruchu),
  • dodawania (np: w trakcie zarabiania dziecko daje 2 żetony, zarabia 2 żetony – to ile ma dostać razem?),
  • czytania (napisy w Tabeli Zysków)

Biblijna podstawa gry:

• Ewangelia Łukasza 19:12-27

Gra wymaga dodatkowo:

• Pionki: 1 szt dla każdego gracza
  • Kostki:1 szt (zwykła)
  • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Zasady gry:

W przypowieści spisanej w Ewangelii Łukasza 19:12-27 Jezus opowiedział o sługach, którzy dostali po 1 minie (monecie). W grze każdy staje się takim sługą, który dostaje szansę na zainwestowanie otrzymanych pieniędzy. Na początku gracze ustawiają swoje pionki na polu z monetami i każdy z nich dostaje 1 minę. W swojej kolejce gracz rzuca kostką:

• Jeśli wypadnie 1,3,5 to przesuwa swój pionek o 1 pole.
  • Jeśli wypadnie 2,4,6 to przesuwa swój pionek o 2 pola.
Gra "Przypowieść o minach" - karta zysku
Karta Zysków

Zawsze w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Po przesunięciu pionka gracz rzuca jeszcze raz kostką i w Tabeli Zysków sprawdza, czy coś zarobił. Jeśli wypadnie liczba, którą widać na prawo od obrazka, to za każdą swoją 1 minę dostaje jeszcze jedną. Pierwszy gracz, który okrąży całą planszę zatrzymuje się na polu z monetami i czeka na pozostałych graczy. Kolejni gracze mogą zagrać jeszcze 2 kolejki (o ile sami nie dotrą wcześniej do pola z monetami). Na koniec liczymy kto najwięcej zarobił i wygrał. Zgodnie z przypowieścią przegraną jest osoba, która zakopała swoją monetę lub po prostu niczego nie zarobiła. Przed przystąpieniem do gry należy wyciąć kartoniki z minami (str. 3 i 4 – miny z
Antiochii syryjskiej) lub użyć innych żetonów symbolizujących monety.

Do pobrania za darmo (3.1 MB) na Basiowe Gry Planszowe lub na:

| Gra na DropBox | Gra na GoogleDrive |

Gra dostępna również (może wymagać dodatkowego, płatnego transferu)

| Gra na chomikuj.pl |

Gra stworzona w OpenOffice z wykorzystaniem grafik na licencji Public Domain z openclipart.org.

Przypowieść o minach - karty
Karty do gry

Od dzieci z ORM można dodatkowo oczekiwać opisania obrazka na polu, na którym stanęły. Jeśli to zrobią dorosły powie im jaki liczby na kostce pozwolą im zarobić kolejne miny.

Opis gry: Biblia, przypowieści, miny, pieniądze, Jezus, Ewangelia