Plansza do gry "Mama i tata"

Mama i Tata – Gra planszowa

Mama i Tata to wyścig dla kilku dzieci. Celem jest jak najszybsze dotarcie do własnego rodzica. Najwygodniej się gry jeśli wszyscy gracze są po jednej stronie planszy (eliminuje to problem różnego postrzegania stron prawej i lewej przez graczy).

• dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

• orientacji w przestrzeni
  • czytania
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

• Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 1 zwykła
  • Żetony/Karty: tak, dołączone do gry

Zasady gry:

Na początku gracze sprawdzają, która postać będzie ich mamą lub tatą w grze. W tym celu losują jedną z białych kwadratowych kart a następnie odnajdują odpowiadający opisowi obrazek na planszy – to będzie rodzic i jednocześnie pole mety. Można też zamiast losowania umówić się, który z wydrukowanych portretów najbardziej przypomina rzeczywistego rodzica i na tym polu ustawić metę. Oczywiście dla każdego gracza (dziecka) meta będzie inna. Jeśli gra rodzeństwo to dopuszczalne jest ustalenie mety na tym samym polu.
Po ustaleniu, gdzie jest meta gracze odwracają wszystkie szare karty białą stroną do góry (można je też ułożyć w stos lub zostawić rozłożone). Następnie gracze ustawiają swoje pionki na dowolnym z pól z literami napisu „Dzieci”. Celem gry będzie jak najszybsze dotarcie do własnego rodzica.
Pierwszy gracz losuje kartę z opisem ruchu lub bierze ją z wierzchu stosu i postępuje zgodnie z opisem. Jeśli jest napis „idź prosto” to przesuwa swój pionek o dowolną liczbę pól w kierunku portretów rodziców, ale bez wchodzenia czy przekraczania zielonych pól trawy. Jeśli jest napis „idź w lewo” lub „idź w prawo” to gracz przesuwa w tym kierunku swój pionek (nie może przesunąć go do przodu). Ruch o przynajmniej 1 pole jest obowiązkowy z wyjątkiem sytuacji, gdy wywołuje to wyjście poza pola planszy lub wejście na trawnik (zielone pole) – takie ruchy są niedozwolone. Karta po wykorzystaniu odkłada jest na bok. Potem kartę losuje kolejny gracz i tak dalej. Jeśli wszystkie karty z opisem ruchu zostaną wykorzystane należy je potasować i ponownie ułożyć jak na początku gry.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (505 KB) na Basiowe Gry Planszowe lub z:

| Gra na DropBox | Gra na GoogleDrive | Gra na chomikuj.pl |

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

brak

Opis gry: mama, mamy, tata, tatowie, rodzic, rodzice